Archiv příspěvků 2011 – 2022

Zlatý podraz: poválečné Československo v jiném pohledu

Zlatý podraz

Zlatý podraz

V rámci 21. ročníku filmového festivalu  se představil také Zlatý podraz – český snímek režiséra Radima Špačka. Jedná se o sportovní drama z doby druhé světové války a třetí republiky, kdy česká basketbalová reprezentace usilovala o mistrovské tituly.

Podnětem se tomuto filmu stala kniha Jakuba Bažanta a Jiřího Zázvody Nebáli se své odvahy: Československý basketbal v příbězích a faktech  (Olympia 2014). Autoři knihy se tak – bez předchozí zkušenosti s filmovým průmyslem – stali scenáristy filmu. Sám režisér musel přiznat, že scénář nebyl úplně ideální, jeho předností byla ovšem faktografická hodnověrnost.

Dominantní je příběh československých košíkářů, jejichž trenér Jaroslav Valenta je zavražděn nacisty. Tím však příběh nekončí, s příchodem komunismu o  úspěchu reprezentantů rozhodují zase jiní. To také rozhodlo na Mistrovství Evropy v roce 1951, kdy na sebe ve finále narazily celky Československa a Sovětského svazu. Těsného  vítězství  45-44 tehdy dosáhli Sověti sporným košem, který padl na konci utkání. Československý funkcionář nevyužil svého práva podat protest a  výhru týmu SSSR lokajsky akceptoval. Naší basketbalisté tak brali stříbro. Zato ale,  na rozdíl od našich hokejistů,  nebyli vězněni.

Zajímavostí je, že všechna mistrovská utkání se natáčela v Průmyslovém paláci v Praze, kde celá scéna stála zhruba 30 milionů. A také herci se museli podrobit půlroční přípravě v tělocvičně, kde se učili hrát podle tehdejších pravidel.

Opravdoví basketbaloví fanoušci jistě ocenili fakt, že se ve filmu objevili Tomáš Satoranský a Jiří Welsch, současné české legendy tohoto sportu.

 

Tagged as: , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.