Časopis studentů Wichterlova gymnázia

21. spojení přeshraniční filmové tvorby

IMG_20190501_152845374

Kino na hranici

Český Těšín i Ciezsyn je jedno město rozděleno jednou řekou mezi dvě země. Řeka Olše tvoří (dnes) přirozenou česko-polskou hranici. A právě zde se každým rokem koná největší filmový festival v Moravskoslezském kraji s názvem Kino na hranici. Ten letošní, jednadvacátý, se  konal v termínu 27.4.-3.5. 2019.

 Diváci si mohli vybrat z více než 150 filmových projekcí a dalších doprovodných akcí. Měli navíc možnost setkat se s filmovými tvůrci vybraných snímků.

Letošní ročník byl zahájen českou novinkou Jan Palach (recenzi přinášíme na tomto místě). Ukončení se neslo ve znamení polské tvorby a to filmem Návrat (Powrót), což je drama o znásilněné dívce, která nemůže najít pochopení u své katolické rodiny.

Filmy, ktere po zhlédnutí vřele doporučuji, jsou následující: Trhlina (drama/horor), Trabantem tam a zase zpátky (cestopis), Zlatý podraz (sportovní drama), příjemně překvapil také český snímek Teroristka.

Přestože se zde Češi mohou cítit méněcenně, jelikož občas se polština ani nepřekládá, oceňuji hojné zastoupení české i překvapující kvalitu té polské. Proto tento festival doporučuji všem filmovým nadšencům.

Tagged as:

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.