Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Konec seriálů v Čechách?

serialy

Zdroj: svetandroida.cz

Je to takový typický večer. Uděláš si večeři, usadíš se na gauč/židli, připravíš se na proklikání několika „zajímavých“ reklam… Ale najednou se ti zobrazí zpráva, že několik významných streamovacích služeb ukončilo funkci a s nimi i tvůj oblíbený web. Nevěřícně koukáš na obrazovku a přemýšlíš, jak se asi teď ke svému milovanému seriálu dostaneš. A mezitím ti ještě vystydla večeře…

Zastavte paniku – co se to teda stalo?

Nebudeme chodit kolem horké kaše: velmi populární server, topserialy, ukončil svou činnost. Jejich vysvětlením byl konec služeb RapidShare, OpenLoad a Streamango. A proč zmíněné služby skončily? Organizace ACE, koalice pěti významných hollywoodských studií, na ně podala žalobu. A jak vám asi došlo, žaloba byla úspěšná a mnoho nelegálních českých webů je teď nyní odsouzeno k prázdnotě.

Co mám teda dělat?

Názvem tohoto článku jsem vás možná trochu vyděsila, ale nebojte se – není všem seriálům konec! Máte několik možností. Tou nejjednodušší jsou placené streamovací služby. Už se dostaly i k nám a znám lidi, kteří těmto službám dali šanci (včetně mě). Už přes monitor slyším, jak na mě křičíte: „Je to drahé a není tam všechno!“ A máte pravdu. Seriály totiž nevyrábí jen jedna společnost. Zároveň to ale vytváří přirozenou konkurenci na trhu a služby se snaží dělat stále lepší a lepší obsah. Abych se vyjádřila k té ceně – zkuste sehnat kamarády, nebo rodinu a domluvte se na rozdělení nákladů. Doporučuji! Pokud si ale legální služby platit nechcete, tak tady taky není všem seriálům konec. Staré dobré ulož.to, Torrenty, dokonce i některé weby tento pokus o vymýcení ilegálního obsahu přežily.

A jaké jsou následky pro služby?

Samozřejmě ne úplně pozitivní. Byly jim naservírovány tučné pokuty a v Česku a Slovensku dokonce vznikají soudní spory. Napřiklad u stránky ulož.to probíhají už pět let. Není se čemu divit, například OpenLoad, Streamango a podobné služby měly servery v Rumunsku, Francii a Německu a nacházelo se na nich až 72 % všeho nelegálního obsahu.

A co na to veřejnost?

Názorů bylo mnoho: recesní protest s 20 000 účastí na Facebooku (na který přišlo zhruba 24 lidí), agresivní komentáře na sociálních sítích, nebo obrácení na ještě funkční servery. Připravila jsem si pro vás i menší průzkum: našla jsem 3 subjekty (budeme je označovat A, B a C) a zeptala se jich na následující: „Jaká byla tvá první reakce, když jsi zjistil, co se stalo?”

Subjekt A: „Ach jo, tak teď se už nebudu koukat vůbec, ale aspoň mám víc času.“

Subjekt B: „Svět končí.“ (trošku pesimistický pohled)

Subjekt C: „Co jsem si říkala? Věděla jsem, že mám jiné stránky.“

Když jsem se subjektů zeptala, jestli uvažovali o placených možnostech, odpověděli, že ne a že věří v návrat jejich milovaných stránek. Mimo testování ale znám lidi, kteří se společně dohodli na zakoupení legálního předplatného.

A co teda bude dál?

Mnoho lidí věří v reinkarnaci nelegálního obsahu a stránek. Organizace ACE zase plánuje větší a úspěšnější zátahy. Co se ale stane, to se dozvíte v dalším díle vašeho (již určitě oblíbeného) pořadu Konec seriálů v Čechách… a teď už titulky!

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.