Archiv příspěvků 2011 – 2022

Poutník nad mořem mlhy

Poutník nad mořem mlhy

Poutník nad mořem mlhy

„Poutník nad mořem mlhy“- tak se jmenuje obraz německého romanistického malíře Caspara Davida Friedricha. Narazil jsem na něj již dříve, ale pravým důvodem, proč se k němu vracím, že jsem ho letos v Hamburku mohl vidět „naživo“.
Malba znázorňuje krajinu zahalenou mlhou, která se právě probírá do nového dne. Ohromné čedičové skály a jehličnany se zdvihají nad bílou clonu a člověka nechají s pocitem, že se nachází v zemi obrů. Cestovatel si určitě všimne, jakou neobvyklou podobu obraz sdílí s Českým Švýcarskem. Krajina je vlastně zcela vymyšlena, ale je známo, že mnoho prvků bylo inspirováno krásami naší domoviny. Například nejbližší skála, která připomíná obrovy prsty, se ve skutečnosti nazývá Růžový vrch.
A právě tento vrch je to, na co se poutník z kamenné vyvýšeniny tak upjatě dívá. Tento muž, oděn v modrém vlněném kabátu, stejných kalhotách a společenské obuvi, je středobodem obrázku. Kolik mu je let, nelze určit, protože k nám stojí zády, ale pokud hůl, kterou drží ve své pravé ruce, není určena jako módní doplněk, tak se pravděpodobně jedná o osobu pokročilejšího věku. Pozornost diváka upoutá kštice jeho plavých vlasů, po stranách vyholených,  jež je v dokonalém kontrastu s obklopující mlhou a bílým límcem jeho košile.
Chladné barvy, kterých malíř použil, vzbuzují v člověku pocit mrazu a dodávají tak krajině ještě vice mystickou atmosféru. Ve mně však probouzí i pocit naděje. Ranní paprsky probouzejícího se slunce mi šeptají o nových začátcích a nadějích, které čekají kdesi za horizontem.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.