Archiv příspěvků 2011 – 2022

Prokrastinujete?

Zdroj: Petr Ludwig - Konec prokrastinace

Zdroj: Petr Ludwig – Konec prokrastinace

Už se vám určitě stalo, že jste si prohlíželi Facebook, hráli počítačovou hru, poslouchali hudbu nebo koukali na televizi místo plnění důležitého úkolu. Přestože jste věděli, jaká povinnost vás čeká, ne a ne se k práci dokopat. Seznamte se s prokrastinací – chronickou tendencí odkládání úkolů, kterou trpí až 45 % světové populace. Mohu vás ale ujistit, že se nejedná o lenost. Pecivál v životě nikdy nic neudělal ani netouží po jakékoliv činnosti, zatímco prokrastinátor ano, jenom to obvykle nechává na poslední chvíli. Tito lidé se většinou obávají neúspěchu, mají strach, že pro ně práce bude nepříjemná a že selžou. Co ale takovou prokrastinaci vyvolává?

Všichni bychom se mohli shodnout, že nás od pracování odradí přehnaně moc úkolů. Když se to na vás navalí ve velkém množství, k práci dostanete nechuť, ať už to je hodně učiva do školy nebo hromada špinavého prádla, kterou musíte vyprat a vyžehlit. Dalším faktorem, který ovlivňuje vaši pracovitost, je váš celkový tělesný stav. Komu by se něco chtělo dělat, když je unavený a vyčerpaný? Roli hraje i vaše nálada. Když jste mrzutí, či naštvaní, bude se od toho odvíjet i kvalita vašeho výkonu.

Každý z nás někdy dostal zadání, které z duše nesnášel a celé se mu protivilo. Místo toho abychom se s tím poprali, tak jsme si to nechali na poslední chvíli, a ještě si u toho ponadávali. Ale i práce, kterou milujeme, obsahuje nechtěné úkoly, které je třeba udělat. Může nastat i situace, ze které budete mít obavy a strach, nebudete mít žádnou motivaci a budete to zase a opět odkládat.

Všechno to zní hrozně negativně, viďte? Nebojte, dá se proti tady této potvoře lehce a účinně bojovat. Velké úkoly si rozdělte na menší, aby vám zabíraly méně času. Vypište si je na papír, abyste nic z toho nepřeskočili a mezi jednotlivými částmi si dejte krátkou pauzu. Uvidíte, jak vám práce půjde od ruky. Zjistěte si, kdy je pro vás nejpříjemnější pracovat. Někomu se lépe pracuje dopoledne, jiným večer. Dopřejte si spánek a odpočinek, ať máte co nejvíce síly. Někoho k práci dokope i hudba, při které se mu lépe práce odvádí. Pokud máte málo motivace, zkuste si dát s přáteli sázku, určitě budete plní odhodlání překonat sami sebe. A hlavně si stanovte termín, do kterého musíte úkol splnit, není totiž lepší motivace, než čas. Čas vás bude nutit, abyste to splnili v daném intervalu a pokud si ho stanovíte, aby nebyl úplně na poslední chvíli, určitě se vám práce podaří. Také si nastavte malé cíle, zbytečně se nepřeceňujte. Když potom ten cíl splníte, budete mít radost a pochválíte se za to, jak dobře jste do zvládli. Malé cíle jsou proto kolikrát lepší než ty velké a složité.

Jakmile splníte tu nejnáročnější povinnost, dopřejte si odměnu. Můžete si dát dobré jídlo, kouknout na film, užívat si odpočinku, jít na procházku, zkrátka dopřejte si cokoliv, co sami považujete za to nejlepší odměnění. A teď už víte, jaké malé kroky můžete udělat k tomu, abyste správně a s chutí zvládli vše co potřebujete. Tak hurá do práce!

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.