Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Ricky Gervais: “Dělejte vtipy, ne válku!”

Ricky Gervais během udílení 77. ročníku Zlatých glóbů

Ricky Gervais během udílení 77. ročníku Zlatých glóbů Zdroj: profimedia.cz

The Golden Globe Award: po Oscarovi nejvýznamnější ocenění ve filmové branži, s jehož udělením logicky pojí slavnostní ceremoniál. Letošní ročník udělování těchto cen se stal nezapomenutelným právě díky onomu ceremoniálu, jehož součástí byl proslov známého britského komika (Ricky Gervais). Zmiňovaný osmiminutový proslov se tak proslavil především díky originalitě a odvaze moderátora, herce a stand-upera a scenáristy v jedné osobě, muže jehož humor je ztělesněním nekorektního humoru.

Již na samém začátku 77. ročníku udělování cen Golden Globes uvedl Gervais svou řeč slovy: „Budete mít radost – je to naposledy, co tohle moderuju, takže už je mi všechno jedno.“ Svému slovu dostál a otevřeně vyjádřil svůj názor na oceněné hollywoodské hvězdy i na jejich dětinské názory na politiku a dění ve světě.

Reakce Toma Hankse Zdroj Slate.com

Z celého proslovu největší ohlas vzbudila ta část, v níž konstatoval: „Nemůžete veřejnost poučovat o ničem. Nemáte ani ponětí o skutečném světě, protože většina z vás strávila ve škole méně času než Greta Thunbergová.” A aby toho všeho nebylo málo, obul se i do společností, které dotyčným hercům financují produkci jejich filmů a seriálů. „Tvrdíte, že jste uvědomělí, ale ty firmy, pro které pracujete – neuvěřitelné! Apple, Amazon, Disney. Kdyby ISIS (Islámský stát) spustil streamovací službu, hned byste volali svému agentovi, že jo?“ Projev zakončil nyní již legendární větou: „Jestliže vyhrajete, přijďte nahoru, převezměte si svou malou cenu, poděkujte svému agentovi a Bohu a vypadněte.“

Tato slova otřásla celým publikem, ale nebyla jediná. Gervais si rýpl například i do Leonarda DiCapria, jehož posledním příspěvkem na Twitteru bylo poděkování organizátorům letošního ročníku za zajištění veganského menu. Od té doby mlčí.

Bobříka mlčení ale nezahájil jen DiCaprio. Dalším oněmělým se stal například Tom Hanks, jehož výraz v reakci na Gervaisova slova se s vysokou pravděpodobností stal memem roku 2020.

Dalším potrefeným byl legendární režisér Martin Scorsese (podílel se např. na dramatu Irčan, který samozřejmě také nezůstal beze zmínky). Rickyho slova v souvislosti s Martinem zněla: „Martin se nedávno zviditelnil tím, jak kontroverzně okomentoval filmy o superhrdinech od Marvelu. Řekl, že to nejsou skutečné filmy a připomínají mu zábavní parky, s čímž souhlasím. Netuším ale, co dělá v zábavních parcích, protože není na ty atrakce dost velký. Podívejte se na něj, je maličký.“

Za zmínku také stojí část, ve které pronesl slova narážející na rasistický přístup k výběru herců navržených k ocenění. „Chtěl jsem letos udělat sekci in memoriam,“ pokračoval moderátor. „Bohužel všichni, kteří zemřeli, byli moc bílí. Chyběla by tam diverzita. Ale třeba to vyjde příští rok,“ pokračoval ve vtipkování Gervais.

Obecně se nejen na pódiu, ale i mezi nominovanými děly věci. Někteří se smáli, některým po tvářích kanuly slzy a některým dokonce docházel dech. Doslova. Tento dvacítkový rok se tedy do historie začal zapisovat již na samém počátku.

Zkrátka toho všeho bylo opravdu hodně, a letošními Golden Globes nyní žije (a pravděpodobně ještě dlouho žít bude) celý internet. Vyvolal sice i negativní reakce, ale těch pozitivních byla valná většina. Sám Ricky Gervais se k tomu vyjádřil na Twitteru následovně: „Děkuji za všechny ty úžasné komentáře k mojí řeči na Zlatých glóbech. Jsou to ty nejlepší reakce a moc to pro mě znamená. Byl to výbuch, ale naštěstí je po všem a můžu se vrátit ke skutečné práci na seriálu After Life 2 a stand-up turné SuperNature. Dělejte vtipy, ne válku.“

Tato slova vyšla z Rickyho úst jako poslední, a i já bych jimi ráda ukončila tento text. Chci ale zmínit, že ačkoliv si to málo kdo uvědomuje, během proslovu zazněla mnohá slova, která mají sice daleko k těm, která běžně vídáme nebo slýcháme v různých zpravodajstvích, ale k pravdě mají mnohem blíž (pasáž o ISIS). A právě tím, že se řečník nebál je pronést nahlas na veřejnosti (a prakticky před celým světem), projevil neuvěřitelnou odvahu. Dokázal ale mnohem víc, dokázal svými slovy i pobavit.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.