Archiv příspěvků 2011 – 2022

Reklama včera a dnes

Detail Muchova plakátuRedakce Glossaria zveřejňuje  text Kristýny Březinové, který je zajímavým  zamyšlením nad  jedním reklamním plakátem Alfonse Muchy. Jak vypadala reklama na alkoholické nápoje před více než sto lety? A hak vypadá dnes? To vše se dozvíte z článku studentky Wigymu. 

Předpokládám, že všichni poznáte autora obrazu, kterým není nikdo jiný než známý český malíř Alfons Mucha. Jeho dílo mě provází už od základní školy, ale to pravé uchvácení se odehrálo na gymnáziu během jedněch letních prázdnin. Navštívila jsem totiž zámek Hluboká, kde byly ke spatření desítky Muchových obrazů.  Co mě na Muchovi tak fascinuje?  Neskutečné množství barev, ornamentů a motivů, jež se naprosto harmonicky prolínají dohromady. Obraz, který před sebou vidíte, vlastně obrazem není. Jedná se totiž o reklamní plakát s názvem Chandon Cremant Imperia. Pochází z roku 1899 a měl sloužit jako secesní poutač na víno Moët & Chandon Cremant Imperial a dnes se nachází v soukromé sbírce.

Reklama 1899

Reklama 1899

Reklama dnes

Reklama dnes

Přestože se jde o „pouhý“ plakát,  nepochybně můžeme tvrdit, že se jedná o umělecké dílo, jehož cena je nevyčíslitelná. Zvláště, porovnáme-li to s dnešními billboardy na víno či pivo, jejichž veškerý nápad spočívá ve spoře oděné ženě a nevkusném vtipu. Ústředním motivem a zároveň popředím je postava ženy. Jak je pro Muchu typické, je oděna do neoklasické róby, jež nese nepochybné prvky antiky. Jelikož byl novoklasicismus až do 19. století teoreticky posledním směrem, který upustil od používání korzetů, lze zde nádherně vidět, jak šaty volně splývají od ramen až dolů. Detail je soustředěn do horní části těla, kde se nachází stojáček a půlkruhová výšivka s různobarevnými ornamenty. Právě z ní vybíhá pás se stejnými motivy, jenž vede jako osa těla až ke kotníkům. Dívka má velké množství doplňků, ať už se jedná o dvoje korále na krku, masivní náušnice visící až na ramena, čelenku dozdobenou listy či mnohočetné náramky různých tvarů a velikostí. Levou rukou svírá růžový šál s kruhovými motivy, jenž se jí vine kolem nohou a u země se vplétá mezi šaty, pravou drží zdobený kalich s vínem. V její tváři se nedá nic vyčíst, přesto zůstává staticky nádherná. Úplné pozadí je bílé, avšak na něm se nachází systém dílčích obrazů. V naprostém vrcholu je umístěno tmavé orámovaní, ihned pod ním je název vinařství, na které plakát sloužil, a ještě níže, již na úrovni ženiny hlavy, se nachází mandala ve stejných odstínech. Od pasu dolů se ve stylu roláže nachází obraz s antickými motivy, přestože krom lvích hlav nelze blíže nic moc určit. Úplný spodek obrazu představuje obdélník, jenž vystupuje ze šatů a v němž je napsáno jméno inzerovaného vína. Celkově je obraz laděn do pastelových barev, což jen podněcuje jeho éteričnost a ukazuje neskutečný malířský um autora.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.