Archiv příspěvků 2011 – 2022

Rande naslepo aneb Zápletku vidím i bez brýlí

RANDE NASLEPO, zdroj: ČSFD

Taky máte rádi filmy, v nichž musí hlavní hrdina obstát ve zkoušce osudu? Kdy mu svět hází klacky pod nohy a on, ačkoliv sem tam zaklopýtne, se nakonec opět postaví a dosáhne svého vytouženého cíle? Nevadí vám hřejivé a trošku naivní příběhy? Pak by vás Rande naslepo mohlo zabavit.

Snímek s originálním názvem Mein Blind Date mit dem Leben je lehká a příjemná romantická komedie. Sleduje život Saliyi Kahawatteho, který se již od mládí toužil stát hoteliérem. Během puberty se však u „Saliho“ projeví nezvratitelná nemoc očí a před ním stojí zničující volba – měl by se snažit splnit si svůj sen a riskovat neúspěch, nebo přijmout krutou pravdu a nadobro se jej vzdát?

Nejsilnější stránkou celého filmu je jeho optimistické vyznění. Ačkoliv Saliya fakticky přišel o svůj zrak, odmítá se rezignovat a nadále bojuje. Na první pohled se jedná o typické klišé, což ovšem v tomto případě neplatí – autorem předlohy je totiž skutečný Saliya Kahawatte. Tento fakt podporuje celkové vyznění a dodává filmu jistý přesah, a to v podobě skutečného pozadí příběhu.

Jacob Matschenz, Kostja Ullmann, zdroj: ČSFD

U filmu vás udrží naprosto špičkové herecké obsazení. Kostja Ullmann prodává Saliho bolest a nezlomného ducha takovým způsobem, že se vám tají dech, zatímco jeho kolega Jacob Matschenz jako Max Schröder skvěle balancuje a vyvažuje Saliho osobnost. Vtipný a neurvalý mladík perfektně zlehčuje místy až ponurou atmosféru příběhu.

Jacob Matschenz, Kostja Ullmann, zdroj: ČSFD

Největší kámen úrazu leží v samotné zápletce. Jedná se o milý, hodný a příjemný film, který zahřeje na srdci, ovšem něco mu chybí – totiž hlubší myšlenka. Celý příběh je zkrátka až moc jednoduchý a předvídatelný. Kdyby se daly uzavírat sázky na to, jak film skončí, nedivil bych se, kdyby sázkové kanceláře nabízely kurz 1 : 1. Chvílemi jsem se před plátnem cítil jako jasnovidec, což mě ovšem nepotěšilo.

Ačkoliv je vždy osvěžující vidět ve filmech jistou inovaci, myšlenku a odvahu, nečiní jejich absence z Rande naslepo hrozný film. Jedná se o průměrný televizní počin, který má však několik výrazných pozitiv. Saliho příběh člověka zaujme a jeho příhody nejen dojmou, ale i pobaví. Zároveň v něm vidíme i jistou zprávu pro všechny ztrápené osudem. Tak co, dáte Salimu šanci?

Tagged as: , , , ,

Komentáře nejsou povoleny.