Archiv příspěvků 2011 – 2022

Volební systémy: San Marino – nejstarší republika světa

VLAJKA SAN MARINA

Každá demokratická země má svůj vlastní volební systém. Pojďme se tedy podívat do různých zemí a povšimnout si jejich jedinečných volebních systémů. Dnes se budu zabývat Nejvznešenější republikou San Marino.

San Marino je jednou z nejmenších zemí světa. Na 61 kilometrech čtverečních svého území žije 32,000 obyvatel. Jedná se o nejstarší republiku na světě. San Marino bylo založeno roku 301 svatým Marinem za vlády císaře Diokleciána. Ve čtrnáctém a patnáctém století se k San Marinu připojilo několik okolních obcí, čímž byly vytvořeny současné hranice státu. Tento městský stát přežil dobytí Cesarem Borgiou v roce 1503, potom, co zasáhnul papež Julius II., Napoleonovu invazi,  i sjednocení Itálie. Jak Napoleon Bonaparte, tak Giuseppe Garibaldi, si San Marino oblíbili. Od roku 1787 v San Marinu začala fungovat demokracie. V roce 1923, tedy dříve než v Itálii, se k moci dostali fašisté. Ti přišli o moc v roce 1943. Po válce zde do roku 1957 vládli demokraticky zvolení komunisté. San Marino je dodnes jak demokracií, tak republikou.

Většina demokratických zemí má ve svém čele jednoho prezidenta, jednoho premiéra, nebo prezidenta i premiéra. To ale neplatí o San Marinu. Hlavy státu jsou dvě a nazývají se Kapitáni-Regenti.

San Marino má jednokomorový parlament nazývaný Velká generální rada. Ta má má 60 poslanců volených na 5 let. Poslanci jsou rozděleni proporčním způsobem s bonusem pro vítěze. Je to podobný systém, jako ten, který používala Česká republika až do posledních voleb do parlamentu. Hranice kterou strany potřebují překročit, se od roku 2008 počítá tak, že se 0.4 vynásobí počtem kandidujících stran, nebo 3.5 %, podle toho, co je nižší. Tato hranice ale neplatí pro strany v koalicích, kde se hranice určuje pro celou koalici. To vedlo k tomu, že se často strany sdružují do koalic. V roce 2008 se do parlamentu dostaly pouze dvě velké koalice, od té doby počet subjektů, který kandiduje a získává křesla, roste.

Zde všem čtenářům doporučím, aby se na volební výsledky šli podívat sami, protože přestože jsem nějakým způsobem vysvětlil jak sanmarinský volební systém funguje, pravidlo se mění prakticky pro každé volby.

Důležitým rozhodovacím systémem pro San Marino jsou také referenda. Jenom v tomto století jich již proběhlo 21. Velká část z nich rozhoduje právě o volebním systému.

Děkuji všem čtenářům za přečtení mého článku. V dalším díle se budeme zabývat Taiwanem.

Tagged as: ,

Komentáře nejsou povoleny.