Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Čtenářský deníček Sabiny Lyčkové II.

MICHAL VIEWEGH, ZDROJ: DATABÁZE KNIH

Proč nemám ráda Michala Viewegha

Michal Viewegh je jistě v povědomí všech Čechů, i v případě, že o současné literární tvorbě nevědí vůbec nic. Jde o jednoho z nejčtenějších, nejprodávanějších a obecně nejznámějších současných českých autorů. Mnoho jeho knih bylo zfilmováno.

S jeho dílem, co se otázky dějů a postav týče, nemám příliš velký problém. Četla jsem jich ovšem málo, protože se ve Vieweghově díle vyskytuje jistý prvek, který nemohu překousnout. Totiž, jde vlastně částečně o jeho grafickou stránku. V literatuře je naprosto běžným jevem, že autor do díla zakomponuje jakousi referenci či jiný skrytý význam. Některé autory by však zjevně příliš mrzelo, kdyby si toho obyčejný čtenář nevšiml. A tak text graficky zvýrazní. Právě na tento nešvar je v současné české literatuře Michal Viewegh specialistou. Ten vždy v onom případě svou geniální myšlenku musí označit kurzívou, kapitálkami, podtrženým písmem, vším možným. Mám z toho dojem, jako by tím vyřvával do světa: „Podívejte, jak jsem chytrej, jak jsem to vymyslel!“

ČASTÉ PROKLÁDÁNÍ TEXTU KURZÍVOU, ROMÁN VÝCHOVA DÍVEK V ČECHÁCH

Inu, situace má pro čtenáře jednoduché řešení. Knihám od zmíněného autora se vyhýbat. Zdá se mi, že (nejen) Vieweghův zvyk jeho textům výrazně ubírá na serióznosti a profesionalitě.

Tagged as: ,

Komentáře nejsou povoleny.