Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Autobiografický snímek Marjane Satrapi odkrývá hrůzy íránského režimu

Hlavní postava Marjane

Ačkoliv se animovaný film Persepolis (2007) může na první pohled jevit jako pohádka pro děti, opak je pravdou. Černobílý autobiografický snímek íránské režisérky Marjane Satrapi a francouzského režiséra Vincenta Parronauda poutavě vypráví životní příběh samotné Marjane a ukazuje nám strasti jejího dospívání, v diktaturou a islamizací svázané íránské společnosti osmdesátých let. Nicméně nečekejte nudný historický dokument, film jde ruku v ruce se sarkastickým humorem a neskutečným způsobem vás vtáhne do děje příběhu. Příjemnou přidanou hodnotou pro celkový zážitek z filmu pro vás může být i radost z nově nabytých vědomostí o dění na Blízkém východě a jsem si jistá, že toto válečné drama zaručeně nadchne nejednoho milovníka historie.

Děj se začíná odehrávat roku 1979, tedy při vypuknutí islámské revoluce v Íránu. V té době se ještě maličká, nicméně velmi neohrožená a umíněná Marjane začne nově nastolenému tyranskému režimu vzpouzet a dávat veřejně najevo svůj nesouhlas s ním, k tomu všemu navíc v zemi zuří irácko-íránská válka. Její rodiče se tedy rozhodnou, že nejbezpečnějším řešením pro mladou dívenku bude poslat ji do školy v Rakousku, kde se pak odehrává velká část filmu. Od tohoto zlomového bodu nabírají události filmu rychlý spád, nicméně díky mistrně promyšlenému scénáři se v dějové lince rozhodně neztratíte.

Jako nejslabší článek filmu bych hodnotila nutnost být si předem alespoň trochu vědom určitých souvislostí, co se týče Íránu či islámské revoluce, ačkoliv bystrý divák by se dle mého názoru zorientoval i bez tohoto kontextu.

Na druhou stranu bych vyzdvihla perfektně zvolený typ černobílé animace, který filmu dodává náležitou atmosféru a otevírá prostor pro někdy až cynicky vtipné, nebo naopak velmi dojemné scény. V kvalitě provedení nezaostává ani hlavní myšlenka díla, jejímž cílem je poukázat na krutost a opravdovost vnitrostátních problémů Íránu té doby.

Celkový dojem z filmu hodnotím na výbornou, nevšední animované zpracování považuji v případě tohoto snímku za skvěle zvolené, příběh je plný zvratů a nečekaných momentů, takže od něj zaručeně nebudete moct odtrhnout oči.

 

Tagged as: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.