Archiv příspěvků 2011 – 2022

Štěpán Kozub: Ty krávo, hodně pod tlakem!

ŠTĚPÁN KOZUB V LEGENDÁRNÍ SCÉNCE PRAŽSKEJ TÝPEK VE VOSTRAVĚ

Albert Čuba, Robin Ferro, Vladimír Polák a především – Štěpán Kozub – to jsou čtyři jména Třech tygrů, která se dostávají do povědomí obyvatel celé republiky. Když ostravský divadelník Albert Čuba zakládal ve Vítkovicích soukromé divadlo Mír, jen málokdo se domníval, že jeho startup má šanci uspět. Po šesti letech lze konstatovat, že věhlas protagonistů divadla mnohonásobně překročil hranice Ostravy. Divadlo Mír oslovuje diváky nejen z jeviště, ale i na moderních platformách. První díl jejich projektu sKORO NA mizině má na YT dva a půl miliónu zhlédnutí. Streamovaná představení Divadla Mír mohou diváci sledovat na platformě MírPlay, která je jakousi, řečeno slovy Alberta Čuby, konkurencí Netflixu. Naposledy se Tři tygři představili v silvestrovských 7 pádech Honzy Dědka, který (v sestříhané formě) uvedla TV prima. Jak nekorektní humor Třech tygrů vnímají Wigymáci? Který z herců je nejvíce oslovuje? Co by Wigymáci vzkázali Třem tygrům? Na to se redakce Glossaria zeptala studentů 4.D.

Sledoval jsi projekt sKORO NA mizině? Jak ses o něm dozvěděl? Je ti tento humor blízký? Uráží tě jadrná ostravská mluva?

BL: Ano sledovala, dozvěděla jsem se o nich díky taťkovi, který je sleduje a také mi neuniklo, že se jejich videa objevila v YouTube trendech. Humor mi přijde super, absolutně mě neuráží, mám ráda, když si někdo umí ze sebe udělat srandu. Ale jejich videa jsem znala ještě před projektem sKORO NA mizině, tuším, že první video bylo o Pražákovi, který jel ostravským MHD a divil se platbě kartou.

ZS: Ne, projekt jsem nesledovala, ačkoliv jsem díky YouTube algoritmu věděla, že existuje. Tento druh humoru mě příliš neoslovuje, a ačkoliv vidím, proč by se mnohým zamlouval, já osobně mám o humoru trochu jinou představu. Do určité míry v tom hraje roli i způsob podání, který se mi zda uspěchaný, ale celá dnešní doba je uspěchaná, takže na druhou stranu, proč ne?

TT: Ano sledovala, dozvěděla jsem se o něm díky platformě YouTube, kde se mi jejich videa objevila jako návrh na sledování. Humor je mi velmi blízký, správný ostravský humor. Určitě mě neuráží, jsem hrdá Ostravačka se vším všudy.

DR: Ano projekt jsem sledoval. O pořadu jsem se dozvěděl skrze internet (přesněji Youtube). Humor je mi blízký i z důvodu toho, že je to „ostravský humor“. Ostravská mluva mě neuráží, protože se s ní potýkám dennodenně.

DIVADLO MÍR, ZDROJ DIVADLOMIR.CZ

ECH: Tři tygři u nás doma hráli na televizi již před jejich projektem sKORO NA mizině. Byla to taková naše rodinná tradice, sejít se právě u živého vysílání Tří tygrů a užít si společný čas, kdy se všichni zasmějeme.

AG: Ano, sledovala jsem projekt sKORO NA mizině. Ukázal se mi v doporučených videích na YouTube. Tento druh humoru je mi velmi blízký a ostravská mluva mi rozhodně nevadí, ba naopak tomu ještě pomáhá.

KN: Ano sledovala, přes rodiče a internet. Přijde mi to jako fajn relax, když chci vypnout. Jsou tam super narážky a ne, neuráží, přijde mi to vtipné.

Vybavíš si nějakou hlášku ze SNM, Třech tygrů, která má šanci zlidovět?

ŠTĚPÁN KOZUB, ZDROJ: DIVADLOMIR.CZ

BL: Kdybych nepočítala ty vulgární, tak z Třech tygrů celkově nejspíš: „Hej, posluchej, slyšiš mě?“ nebo: „Na koho děláš nádechy?“ To už jsem na ulici také slyšela. Jinak přímo ze SNM si nevybavím nic tak krátkého a chytlavého, aby to mělo šanci zlidovět.

PH: Nyní je běžné, že lidé používají hlášky z jiných „skečů“. Například: „To jsou tlaky“, „Rupne mi cévka“ a „Ty jsi pohlupavy?“ „Ne, já jsem z Prahy.“

ECH: Teď se mi vybavuje snad jen: „Hej, jsi pohlupavy? Ne, jsem z Prahy!” nebo to Čubovo „posluchej“. Kozubovo: „ty kraaaso“ ale zda je to přímo z SNM, to netuším.

AG: „Proč já? Jako uber vody, p..o, jo?“

MZ: „Prachy dojdou, kdy už dojdou.“

JP: „Vím, že je krize, ale Brno?“

TT: „Ty krávo, hodně pod tlakem!“

ECH: „Slyšiš mě?!“

Jak si vysvětluješ, že tento specifický „chacharský“ ostravský humor oslovuje i Pražáky nebo Brňáky?

KN: Má teorie je, dělají si legraci nejen sami ze sebe, ale i z Pražáků a Brňáků. Taky nás mají Pražáci a Brňáci nějak zafixované a Tři tygři z toho dělají nadsázku. A tento styl humoru baví hodně lidí a je jedno odkud.

DR: Protože právě pro lidi z jiných měst je to něco „exotického“. A už dlouho je tento chacharský humor, například pro lidi z Čech, vtipný, protože si ze sebe dělají navzájem srandu Ostrava a ostatní města.

ALBERT ČUBA, ZDROJ: DIVADLOMIR.CZ

ECH: Možná je to pro ně i částečně úleva od všech těch formálních akcí, přece jen, každý je trochu blázen, jen ne všichni mají odvahu to takhle ukázat i na veřejnosti 🙂

BL: Kluci si dělají srandu i ze samotných Ostraváků, možná proto. Ale lidé se potřebují smát a Tři tygři si vybrali „dobro“ dobu a téma na tvoření vtipného obsahu.

ECH: Nad tím jsem taky přemýšlela, možná protože oni si dělají srandu z Pražáků a Brňáků, ale zároveň, sice trochu jiným způsobem, i z Ostraváků.

AG: Nemyslím si, že by je oslovil nebo by tomu rozuměli, jenom se chtějí opičit, jelikož jsou ty videa „trendy“.

PH: Je velmi nekorektní a je dokonalou satirou snad na všechny, včetně Ostraváků.

LK: Chtějí poznat náš humor, dělají si z nás srandu, tak jako Ostraváci z nich.

Který z herců divadla Mír tě nejvíce zaujal a proč?

ROBIN FERRO, ZDROJ: DIVADLOMIR.CZ

BL: Štěpán Kozub, bez dlouhého přemýšlení. Talentovaný herec, komik schopný skvěle improvizovat. Mimo své profesní kvality je Štěpán také člověk přemýšlející o věcech do hloubky, velmi pokorný. Jeho téměř dvouhodinový rozhovor s kluky z YT kanálu U kulatého stolu jsem zhlédla na jeden zátah, jeho názory a pohled na svět mi přijdou velice zajímavé.

ECH: Jednoznačně Kozub, neslyšela jsem úplně rozhovory se všemi, pouze s Kozubem a Čubou, ale je mi sympatické, že vlastně to, jaký je bavič, je určitá role, ze které dokáže vystoupit. Vím, že to sám zmiňoval v jednom rozhovoru, že mu občas vadí, že si lidé jeho herecké výkony spojují s jeho osobou, že se k němu pak chovají jako on na videích.

ECH: Nechci říkat, že Kozub, protože to bude nejspíš nejčastější odpověď. Ale samozřejmě je skvělý a jde vidět, že má talent. Ovšem ráda bych zmínila i Robina Ferra, který své role skutečně prožívá, a ředitel divadla Čuba je krásně doplňuje.

TČ: Štěpán Kozub, protože z něj vyzařuje pozitivní energie. Jde poznat, že to dělá pro lidi, aby se lidi pobavili a aspoň při koukání na jejich videa se trochu uvolnili a nemysleli na problémy každodenního života.

AG: Nejspíše Štěpán Kozub, jelikož dokáže skvěle zpracovat jakoukoliv roli výborným způsobem (ne pouze v sérii sKORO NA mizině) a navíc má velmi pohotové a vtipné reakce.

TT: Štěpán Kozub – ve zkratce kašle na všechny zábrany a pouští to všechno ven. Nemá strach jít do extrémů.

MZ: Albert Čuba. On je tím mozkem, který vymýšlí ty scénky.

JP: Robin, hraje dokonale ženy…

Představ si, že bys byl/a v čele soukromé nebo veřejnoprávní televize. Odvážil/a by sis silvestrovské vystoupení Štěpána Kozuba odvysílat celé? Bylo správné jeho vystoupení sestříhat, když se na YT stejně v nesestříhané verzi k divákům dostalo?

DP: Absolutně, proč mazat scény se kterými si herci dali práci a mají za účel jen pobavit.

Mgr. Hradecká: Já se na Silvestra na TV nedívala, takže jsi mě inspiroval a mrkla jsem na Kozuba. Prvních 20 minut jsem se chechtala v kuse, fakt v kuse. Díky za tip.

TT: Bylo by to hodně odvážné, nejsem si jistá, zda bych na to měla tak říkajíc „koule“. Je možné, že když to sestříhali, tak se to dostalo k méně lidem.

LK: Záleží na jaké stanici by to bylo, ale asi ne. Na YT si každý může najít, co chce a takové věci vyhledávají lidé, co to chtějí vidět, ale v televizi je to pro všechny, tak asi bych volila sestříhat, přeci jenom nějaká hranice je.

VLADIMÍR POLÁK, ZDROJ: DIVADLOMIR.CZ

AG: Jeho vystoupení bych nechala celé, jelikož tam bylo několikrát řečeno, že je to pouze humor, takže v tom nevidím takový problém.

ČT: Podle mě tam mohli dát mnohem více záběrů, protože v porovnání s ostatními tam byl o dost kratší dobu. Nevím, zda bych se já sama odvážila tam dát celé vystoupení, bylo by to zase na ten večer oproti ostatním moc dlouhé. Stejně ti, co chtěli, si ho později na YT našli.

MZ: Ne, některé věci jsou ve veřejnoprávní nebo soukromé televizi nepublikovatelné.

BL: S dnešním klimatem ve společnosti se nedivím, že vystoupení sestříhali. Poslední roky jsme citliví už opravdu na všechno. Kdo měl opravdu zájem si vystoupení přehrát celé, měl možnost si jej vyhledat na YT. Ale pro diváky, kteří tvorbu Třech tygrů neznají a na Silvestra jen náhodou o Primu zavadili, mohly být scénky, výrazy z vystoupení dost nevhodné, proto si myslím, že udělali dobře, že odvysílali sestříhanou verzi.

PH: Nechal bych jej celé, třeba po 10. hodině. Sice se jedná o nekorektní humor, ale v mezích a nemůžeme takto potírat svobodu slova.

KN: Těžké odpovědět, nevím, co všechno v televizi může být odvysíláno.

Co bys vzkázal Třem tygrům? Na co by ses jich zeptal?

PH: Aby rozhodně nepřestávali a drželi se svého svérázného a nekorektního humoru, kterého je zoufale málo.

BL: Klukům bych vzkázala, ať dál pokračují v tom svém nekorektním, ostravském humoru. Bo je to sranda jak cyp!

KN: Jsou super, jen tak dále. Co na jejich vystoupení, potrhlost říkají jejich protějšky?

DP: Aby pokračovali se svou tvorbou, protože to zlepšuje pověst Ostravě, a třeba to jednou pomůže tomu, aby se tady začali stěhovat lidé z celé republiky.

TT: Jste frajeři, kluci, nepřestávejte nás nadále bavit, ale opatrně, ať vám to nestoupne do hlavy a neubere vám to na kvalitě.

VCH: Asi jen, pokračujte v tom, co děláte, nebojte se riskovat a experimentovat, nikdo nevěřil, že tohle může fungovat. A ono to funguje.

TČ: Zajímalo by mě, kolik procent všech jejich historek je 100% pravdivých.

JP: Brno, nebo Praha?

 

Tagged as: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentáře nejsou povoleny.