Časopis studentů Wichterlova gymnázia

The French Dispatch aneb Anderson Andersonem

ZDROJ: ČSFD

Dlouho očekávaný film režiséra Wese Andersona The French Dispatch/Francouzská Depeše rozhodně není pro každého.

Wes Anderson, americký režisér známý pro svou kompozici, barevnou paletu a ojedinělý vizuál, se rozhodně zapisuje do dějin moderní kinematografie jako člověk, který každým svým filmem natáčí něco jako „film o filmu“ a poukazuje tak na tvárnost filmových médií. Jeho nejnovější snímek rozhodně není výjimkou, bohužel ho ale budu muset zařadit mezi (pro mě osobně) méně oblíbená díla.

Film se skládá z více povídek, které poukazují na klasickou žurnalistiku. Otevírá se nám tak pohled na články o umění, jídle, cestování, … a my, jako potenciální čtenáři, sledujeme vznik časopisu. Anderson dal tentokrát do vizuálu opravdu vše, co mohl, a proto to považuji za film, kde byl Anderson Andersonem. Bohužel to jde ale na úkor příběhu a postav. Obsazení bylo hvězdné. Objevila se jména jako Bill MurrayTimothée ChalametAdrien BrodyFrances McDormand… Nebylo toho ale využito, což nechápu. Máš tam skvělé herce – nech je hrát! Postavy mi nepřišly vůbec „rozvinuté“, chyběl jim jakýsi charakter. U povídek se časem dala méně a méně udržet pozornost. Pohybovali jsme se v obraze pouze fyzicky, ale ne v příběhu. Chyběl tomu spád.

ELISABETH MOSS, OWEN WILSON, TILDA SWINTON, FISHER STEVENS, GRIFFIN DUNNE. ZDROJ: ČSFD

Jak jsem již psala, rozhodně se nejedná o snímek pro každého, proto se na film dalo podívat pouze v ostravské Minikinokavárně, což mě poněkud mrzí, jelikož to byl film vytvořen pro velké plátno. Klasické měnění poměru stran obrazu, střídání černobílé palety s pastelovou, umělá, až animovaná kompozice, formálnost postav a symetrie. Nic nechybělo. Naopak, přibyla animovaná komiksová část, kterou byla vyprávěna část povídky.

Některá místa mi ovšem přišla taková – hluchá? Neslaná nesladká? Nudná? Občas bylo těžké se do příběhu dostat, jelikož tam pomalu ani nebyl, pouze se popisoval.

Jsem ráda, že jsem film viděla. Rozhodně to nebylo naposledy, protože jsem si jistá, že mi něco uteklo, jelikož udržení pozornosti nepatří mezi mé silné stránky. Pokud máte Andersona rádi, film i přes menší „výpadky“ doporučuji vidět. Pokud jste se o Andersonovi doslechli teď poprvé, doporučuji se podívat na nějakou starší tvorbu a film si nechat na později.

Osobní hodnocení je 7/10

Tagged as: , , ,

Komentáře nejsou povoleny.