Archiv příspěvků 2011 – 2022

Film Day aneb Reality show, skinheadi a japonští psi

Oslavný plakát, Autor: T. Hrabec

Již potřetí se na naší škole uskutečnil Film Day. Akce, která má za úkol vtěsnat co nejvíce anglofilů na metr čtvereční a uzavřít je v jedné místnosti na několik hodin. Již typicky se vybrané filmy pouštěly v původním znění (anglicky) s anglickými titulky. Po zhlédnutí velmi atypické skvadry filmů, jako vždy, následovala debata. A že bylo o čem debatovat. Odborná porota ve složení paní profesorky Hradecké a pana profesora Hrabce totiž vybrala vskutku různorodé filmy, které vyvolaly spoustu reakcí. A to bylo jedině dobře.

Prvním filmem byla veleznámá Truman Show, která si vesměs odnesla i nejpozitivnější hodnocení. Kdybych ji měl popsat v jedné nic neříkající větě, řekl bych: taking the concept of reality show to a whole new level. Hlavní postavu Trumana Burbanka ztvárnil Jim Carrey, ten dokázal, že není jen komediálním hercem, nýbrž skutečně prvotřídním hercem schopným vyniknout i ve vážnější roli. Truman Show, ačkoliv starší než většina přítomných ve třídě, je stále vskutku nadčasový film.

Dalším v pořadí byla American History X, ta nám představila život napraveného ex-neo-nacisty. Musím zmínit, že se jedná o opravdu surový a brutální snímek, slabší povahy by se mu měly raději vyhnout, ovšem pro ty s otrlejším žaludkem se bude jednat o další skvělý film. Nejsilnějším aspektem celé American History X je samotný Edward Norton, který je místy tak přesvědčivý, že by mě nepřekvapilo, kdyby on sám ve skutečnosti neo-nacistou byl.

Pohled z řad studentstva, Autor: T. Hrabec

Filmovou trifectu zakončil Isle of Dogs. Neskutečně roztomilý příběh o chlapci hledajícím svého psa. Znalejší možná ví, že se jedná o jeden z počinů Wese Andersona, veleslavného a veleúspěšného amerického režiséra, jenž se proslavil svým jedinečným stylem. Stylem chaosu – vždy zkouší něco nového.

Celková atmosféra byla velmi příjemná a debaty živé. Celý Film Day uběhl neskutečně rychle. Někdy neuškodí vyměnit fádnost učení za odpočinkové vzdělávání. A i pro ty angličtinou nepolíbené se stále jedná o kulturní zážitek. Výběr filmů byl skvělý a věřím, že i příští rok přiláká Film Day velké množství zájemců z řad naší školy.

Tagged as: ,

Komentáře nejsou povoleny.