Archiv příspěvků 2011 – 2022

Vesnice je z vraždy v šoku!

Maryša u Bezručů /Zdroj: DPB/

NE VŽDY VÁS KÁVA NASTARTUJE! *** NEŠŤASTNÉ MANŽELSTVÍ DOHNALO MANŽELKU K ZOUFALÉMU ČINU *** JED NA KRYSY NENÍ JEN NA KRYSY *** BUDOU MÍT LIDÉ STRACH PÍT KÁVU? *** OD ŽIDA KAFE NEBER! *** KÁVA ZABIJÁK *** KDO SE CHOVÁ JAKO KRYSA, SKONČÍ JAKO KRYSA ***

V březnu letošního roku uplynulo přesně 110 let od chvíle, kdy ze světa odešel (vlastní rukou) Vilém Mrštík. Tento jihomoravský rodák se zapsal natrvalo do dějin českého dramatu. Tragédie Maryša, kterou napsal se svým bratrem Aloisem, je dodnes stálicí téměř všech našich divadel. V současné době ji uvádí již čtvrtým rokem Divadlo Petra Bezruče. Tragédie nešťastně provdané mladé ženy, která se odhodlá k zoufalému činu, inspirovala i studenty 2. D. Zadání slohové práce znělo: jak by o vraždě mlynářské Vávry referovala dnešní média? Následující text je montáží hned několika slohových prací.

(Těšany, 19. 6. 1866) Do pochmurné nálady se ponořily Těšany, moravská vesnice s necelou tisícovkou obyvatel. V této poklidné obci nedaleko Brna, v domě s číslem popisným 19, došlo k hrůzné vraždě. Nikdo z místních si nepamatuje, že by někdy ve vesnici odehrálo něco tak drastického. Naši reportéři vyrazili na místo, aby zjistili, co se v Těšanech vlastně přihodilo.

Dne 18. 6. krátce po poledni oznámila na místní četnické stanici služka Rozárie N. nález mrtvého těla. Mužové zákona se okamžitě odebrali na místo a identifikovali tělo místního mlynáře Vávry (40). Ten byl vzápětí přivolaným lékařem prohlášen za mrtvého. Zanedlouho z Brna dorazili členové proslulé „mordparty“, okamžitě zajistili místo činu a zahájili výslechy. První vyslýchanou byla služebná Rozárie N. Ta do protokolu uvedla jména hned několika možných pachatelů. Podle místních je první podezřelou z úkladné vraždy je Marie Vávrová (18), místními nazývaná jako Maryša. Jedná se o manželku zavražděného. Nerovný sňatek byl údajně velmi konfliktní. Všichni místní potvrzují, že manželství nebylo harmonické už od samého počátku. Jednalo se totiž, jak je u nás na moravském venkově zvykem, o vynucený a předem domluvený sňatek. Jeden z místních, který si nepřál být jmenován, se o manželství Vávrů vyjádřil následujícími slovy: „Có já bych vám k tomu řekla… sém v šoku. To víte, oni si moc nepoklábosili. Vávra dlužil na keho sa podíval, a bel to stašné bručón. Maryška, taká mladá a šikovná děvčica, starala se o všechno, ale bylo ji to prd platný. Ona teho Vávru nemilovala.“

Služebná Rozára popsala osudné ráno do policejního protokolu těmito slovy: „Jako každá ráno sem přinésla panu Vávrovi a jeho ženě snídaňo a noviny. Za stolem ale seděl jen mlynář Vávra. Tož to mi bylo divné. Když sem přistópila blíže, zjistila sem, že Vávra je bez života. Maryša nikde a tak jsem hned volala pomóc.“ Kdo tedy stojí za smrtí starého vdovce?

Policejní vyšetřování se dále zaměřilo na Francka, o němž se ve vesnici proslýchalo, že s paní Vávrovou udržoval milenecký poměr. Výpověď mladého rekruta Františka však nevnesla do případu jasno. Svůj blízký vztah k manželce zavražděného František nepopřel. Konstatoval ale, že Vávra svou ženu terorizoval a psychicky vydíral. Zoufalá Maryša tak hledala východisko z neřešitelné situace a utíkala se k němu. František ale kategoricky popřel, že by usiloval o Vávrův život. Tvrdil, že to byl právě on, kterému Vávra soustavně vyhrožoval. Ten na něho podle Franckovy výpovědi několikrát vystřelil ze své nelegálně držené zbraně.

Kdo je tedy vrahem nebohého těšanského mlynáře? Jak vypovídala korunní svědkyně Marie Vávrová, rozená Lízalová? Podle dobře informovaných zdrojů se v této chvíli vyšetřovatelé přiklánějí k verzi, že nejpravděpodobnějším pachatelem je… Ale to už se dočtete v zítřejším vydání našeho listu. Redaktoři našich novin zůstávají na místě a jsou připraveni vám přinášet aktuální informace z místa činu.

Tagged as: , , , ,

Komentáře nejsou povoleny.