Archiv příspěvků 2011 – 2022

David Bandy: Lidová moudrost, životní moudrost

Nevím, jestli jsem plně schopný posoudit, zda tato věta platí, či ne. Nicméně se o to mohu přinejmenším pokusit. Vzhledem ke svému nízkému věku bych se měl spíš vcítit do někoho staršího, ale do kůže senilního důchodce se opravdu vtělit nechci, takže mi nezbývá nic jiného, než se na to podívat vlastníma očima.

V minulosti byla lidová moudrost vskutku užitečná; když nastal březen, měli jsme vlézt za kamna. Přestože to byla užitečná rada, v dnešní době je naprosto zbytečná, málokdo má totiž doma kamna. Být rudý jako rak patří už také minulosti; aktualizovat by se to mělo spíš na – být rudý jako astmatické dítě z Karviné. Pokud ve středověku Martin přijel na bílém koni, oř byl skutečně bílý, dnes je to spíše grošák s hromadou skvrn tvořených z popílku, moči a exkrementů čtyřnohých mazlíčků.

V dnešní době lidé budou více věřit tomu, že existuje Azkaban než funkčnosti lidové moudrosti. Upřímně řečeno, ani se jim nedivím. V meteorologii budu více věřit satelitním snímkům a statistikám než malé zelené žábě s žebříkem v láhvi od okurek. Přestože všechny pranostiky a rčení zní velmi poeticky, pro dnešní společnost nejsou aplikovatelné a v budoucnu se to myslím nezmění, přestože naprší a uschne ještě mnohokrát.

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.