Archiv příspěvků 2011 – 2022

Nadšení soutěžící aneb Zakčníme studenty

Namotivovaní studenti jsou výhrou každého učitele!

Průměry padají strmě dolů jako Bitcoin, zájem se vypařuje rychleji než kapky vody na Sahaře a před učiteli stojí nepříjemná otázka, jak motivovat studenty se učit. Otázka, která mnoho z nich doprovází po celou kariéru, a otázka, na niž se správná odpověď nalézá velmi těžce.

Každý člověk je jedinečný… a přesně proto se všem dostane stejného zacházení. Bohužel, individuální přístup není fyzicky možný, co ale možné už je, je studenty motivovat „externě“. Setkáváme se s tím často – diplomy, jedničky za aktivitu – to vše slouží jako nenásilné nakopnutí. Ovšem cáry papírů s jejich jmény, které se od testů liší pouze tím, že vedle jména nemají známku, a jedničky váhy 0,5 nemají zrovna nejcitelnější účinky.

Jak tedy školáky motivovat? A hlavně, jak motivovat ty slabší?

Akce! Nejvíce „školou povinné“ nabudí mimoškolní akce v době regulérní výuky. Výlety, zájezdy, exkurze, představení, soutěže… to vše záhadně ve študácích probouzí touhu po vzdělávání, a to dokonce i v odvětvích, o něž předtím, jako kdyby ani nejevili zájem. Je fascinující pozorovat, jak se studenti promění, když vymění fádní a zašlé prostory škol za neokoukané prostředí.

Máte pocit, že vám padawan ve vašich hodinách matematiky spí? Že se doma moc neučí, protože jeho průměrná známka aktuálně činí 3,68? Nabídněte svým následovníkům možnost se zúčastnit matematické přednášky – na tématu vlastně ani nezáleží. Zařiďte, ať se koná v době výuky, a uvidíte, že i ten váš spáč se na ni přihlásí. To ale není to nejkrásnější – až se vrátí, bude naprosto unesen a o matematice se mu bude zdát i doma – nejen se vašich hodinách. V posteli už nebude počítat ovečky, nýbrž logaritmické rovnice. Jaký to krásný sen! Pomocí akcí zaktivníme studenty!

Tagged as: , , , , , ,

Komentáře nejsou povoleny.