Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Narušený film o narušené dívce aneb Příběh dívky, která nezvládá své emoce

Helena Zengel, Harald Krichel CC BY-SA 4.0

Narušitel systému (německy Systemsprenger) je německý film režisérky Nory Fingscheidt, která k němu napsala i scénář. Snímek měl premiéru v Berlíně roku 2019. Hlavní role se ujala nadějná Helena Zengel, jež za tento svůj výkon obdržela Německou filmovou cenu pro nejlepší herečku. V dalších rolích se objevují například Albrecht Schuch, Lisa Hagmeister, Gabriela Maria Schmeide, Melanie Straub, Victoria Trauttmansdorff nebo Maryam Zaree.

Devítiletá dívka Benni přechází z jednoho dětského domova do pěstounské rodiny a hned zase do jiného dětského domova. Tam nezvládli její výbuch vzteku, tady její sebevražedné sklony a v jiném zase mají strach, aby neublížila ostatním dětem. Do každého nového zařízení přijde s jednou podstatnou informací: Nedotýkejte se jejího obličeje, to může jen její matka. Spustíte tím její největší trauma, jako dítě jí na obličej byly přikládány pleny.

Největším snem dívky je opětovné bydlení s matkou a mladšími sourozenci. To však není možné, jelikož matce byla kvůli svému nezvladatelnému chování odebrána. Sociální pracovníci si už však nevědí rady. Téměř nikde ji nechtějí a do ústavu jít nemůže, protože je ještě malá. Bohužel ani léky a občasná umístění na psychiatrii dívce nepomáhají, ba naopak, spíše její stav zhoršují. Jako poslední možnost se jeví pobyt v Africe, kde se na takovéto děti zaměřují.

Začátek byl naprosto úžasný, jelikož jsme hned byli vtaženi do hlavní dějové zápletky. Postupem času mé nadšení ze snímku pomalu začalo opadávat, až se z něj v posledních minutách začalo stávat spíše opovržení, nechuť. Dle mého názoru byl film zbytečně natahován a svým otevřeným koncem nám dokázal předat snad jen jedinou myšlenku. Někteří jedinci jsou zkrátka nezkrotitelní. Oproti tomu musím vyzdvihnout naprosto úžasný herecký výkon Heleny Zengel, jež hlavní postavu zahrála naprosto bravurně. Helena se do role dokázala vžít tak dobře, že jsem chvílemi přemýšlela, zda to předstírá, či zda taková ve skutečnosti je. Opravdu, klobouk dolů.

Co mi naopak na filmu velmi vadilo, byl jazyk. Ano, chápu, setkáváme se s problémovým dítětem, psychicky nestabilní dívkou, ale opravdu není nutné používat tolik sprostých slov a ještě k tomu tak frekventovaně. Z tohoto důvodu bych nedoporučovala snímek osobám mladším dvanácti, možná spíše patnácti let. Rovněž bych film nedoporučovala citlivým lidem. Pokud však je psychologický dokument s tunou sprostých slov, otevřeným koncem a dramatickými scénami váš šálek čaje, gratuluji, právě jste našli film přesně pro vás.

Jak se vypořádat s dívkou, která má problémy s chováním a kupu traumat? S dítětem, které odmítnou v kdejakém dětském domově, ale jeho vlastní matka výchovu nezvládá? S dívkou, která chce někam zapadat, ale její vlastní hlava jí to nedovolí? Ujme se jí někdo, kdo pro ni bude mít pochopení? Nebo se vrátí ke své matce a bude s ní a svými sourozenci zase spokojeně žít? Nebo snad vážně odletí do Afriky? Tohle a mnohem více je náplní filmu Narušitel systému.

 

 

 

Tagged as: , , , , , ,

Komentáře nejsou povoleny.