Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Emoce a bitva, takové bylo druhé ocelářské derby

Roman Málek inkasuje branku z hole třineckého útočníka. Foto: Marian Ježowicz

V rámci 26. kola Tipsport extraligy se odehrál zápas ve vítkovické ČEZ Aréně mezi domácími  HC Vítkovice Steel a hostujícími HC Oceláři Třinec. Naposledy se tyto týmy ve Vítkovicích střetly 9. dubna 2011, kdy vítkovická aréna hostila čtvrté finále České pojišťovny play-off Tipsport extraligy. Vítkovičtí tehdy odvrátili konec sezóny, když Lukáš Klimek třicet sekund před koncem normální hrací doby vyrovnal na 4-4 a zápas poslal do prodloužení, které o vítězi nerozhodlo. Dramatickou bitvu tak rozhodly Vítkovice až v nájezdech.

Úvodní vhazování proběhlo tradičně  v 17:30 a do střelecké listiny se mohl už po sedmdesáti sekundách hry zapsat vítkovický Karol Sloboda, jenže jeho střelu zastavila tyč. Oceláři poté převzali iniciativu a v páté minutě se za záda vítkovických prodral Jan Peterek, který byl při zakončení faulován, a rozhodčí nařídil trestné stříleníJan Peterek se rozjel na Romana Málka, který jeho pokus lapil, a tak skóre utkání zůstalo nezměněno. Třinečtí přehrávali Vítkovice dál a ve dvanácté minutě se do brankoviště prodral agilní Ladislav Kohn, který  prostřelil Romana Málka a Třinec vedl 0-1. Vítkovické jako by inkasovaná branka ještě více rozhodila a v dalším samostatném úniku byl Radek Bonk, ale jeho střelu Roman Málek vytěsnil. Domácím se ke konci třetiny naskytla možnost přesilového hry a ta měla velkou zásluhu na změně skóre. Po třiceti dvou sekundách ji dělovou střelou od modré čáry využil obránce Marek Malík a bylo vyrovnáno, 1-1. První třetina za tohoto stavu i skončila, i když Třinec přestřílel Vítkovice pět ku šestnácti.

Druhou třetinu odstartovaly dvě vítkovické přesilové hry v krátkém časovém úseku. První oslabení Třinec ustál bez problému, to druhé už ovšem zapříčinilo branku. Sekundu po jeho skončení prostřelil třineckého gólmana Petr Strapáč a domácí šli do vedení 2-1. Třinečtí mohli za minutu vyrovnat, když  Málkovi vypadl kotouč po střele z výstroje, ale  naštěstí pro domácí ho před třineckými útočníky odpálil Petr Punčochář. Stejně jako Vítkovice si zahrály i třinečtí dvě po sobě jdoucí přesilové hry, ale branku vyrovnání z nich nevytěžili. Naopak mohli inkasovat, a to hned dvakrát, když nejprve byli v přečíslení Radim Hruška s Lukášem Klimkem a poté byl ve velké šanci Petr Pohl. Obě příležitosti ovšem zůstaly nevyužity a druhá dvacetiminutovka skončila za stavu 2-1.

V prvních sedmi minutách třetí třetiny se toho mnoho na ledě nestalo, ale poté ocelářská bitva vygradovala, když ve 48. minutě dostal desetiminutový trest za nesportovní chování Marek Malík. Všemu předcházela hromadná strkanice v brankovišti, po které si k sobě rozhodčí zavolali Jana Peterka a Marka Malíka, který až příliš emotivně vysvětloval svůj pohled na situaci a rozhodčí mu udělili zmíněný trest. Hra pokračovala dále a časomíra neukrojila ani tři minuty, když následovalo sporné vyloučení vítkovického Tomáše Káni. Vítkovičtí diváci poté dávali  hlasitě najevo rozhodčím svoji nespokojenost. Po skončení třinecké výhody fauloval kolenem Petr Hořava vítkovického kapitána Jiřího Burgera a emoce z hlediště se přenesly i na ledovou plochu. Hořavův faul nezůstal bez trestu a početní hru Vítkovice přetavily v dvoubrankové vedení! Střelu Karola Slobody ještě Hamerlík vyrazil, ale přímo na hůl Juraje Štefanky, který zaznamenal vůbec první gól po návratu do ostravského týmu, 3-1. Emocím nebylo konce ani po vstřelené brance. Rozhodčí hlásili časoměřičům střelce branky a Marek Malík si zřejmě neodpustil ironickou poznámku a dostal od rozhodčího trest do konce zápasu. Následně vítkovický obránce o mantinel přerazil hokejku a dostal za své narážky na rozhodčí a přelomenou hůl trest ve hře + pětiminutový trest. Hala po tomto výroku začala hlasitě bouřit, což nezměnilo na pětiminutové přesilovce třineckých ocelářů. Vítkovičtí se především díky fantastickým zákrokům Romana Málka podařilo neinkasovat, a když tři minuty před závěrečnou sirénou fauloval Jan Peterek, šance třineckých výrazně poklesly.

V bouřlivé atmosféře druhého vzájemného zápasu sezóny byly opět lepší Vítkovice, když porazily Třinec 3-1!