Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Vítkovice na Spengler Cupu skončily před branami finále

Souboj před brankou Romana Málka. Foto: Peter D. /Linsenreflektion.ch

Akce Klotenu brankou v síti Romana Málka neskončila. Foto: Peter D. /Linsenreflektion.ch

Již po osmdesáté páté se konal nejstarší a nejslavnější evropský klubový turnaj, Spengler Cup, který byl založen již v roce 1923, ve švýcarském městě Davosu, a prvním vítězem se stal tým oxfordské univerzity, převážně sestaven z hráčů s kanadským občanstvím. Na počátku osmdesátých let dostaly od organizátorů pozvánku na turnaj TJ Vítkovice, které při své premiéře sahaly po celkovém vítězství, které jim však těsně uniklo a skončily druhé. O rok později, v roce 1981, obsadily Vítkovice čtvrté místo.

Po třiceti letech se  na Spenglerově poháru představily opět HC Vítkovice Steel. Úřadující český vicemistr odjel do Davosu bez sedmi dlouhodobě zraněných hráčů základní sestavy, i proto si vedení Vítkovic vypůjčilo pro tento turnaj sparťanského gólmana Martina Faltera a dva švýcarské obránce Giana-Andree Randeggera a Franca Collenberga. Los určil českámu zástupci do skupiny domácí Davos a výběr Kanady. Druhou skupinu obstaral vicemistr švýcarské ligy Kloten, tým z KHL Dynamo Riga a premiérově také německý Wolfsburg.

Vítkovice vstoupily do turnaje na druhý svátek vánoční, kdy se utkaly s výběrem Kanady a návrat do turnaje, po třiceti letech, jim absolutně nevyšel. Kanaďané vlétli do utkání a již po jedenácti minutách vedli 4-0 a do konce první třetiny prostřelili Martina Faltera ještě jednou. Po přestávce Vítkovice  srovnaly s Kanadou krok, ale opět inkasovaly, když se trefil podruhé v utkání Kwiatkowski. Premiérové branky se vítkovičtí dočkali poprvé ve čtyřicáté deváté minutě, kdy skóroval australský útočník ve službách Vítkovic Nathan Walker, 1-6. Poslední slovo měla ovšem Kanada, která dala výsledku konečnou podobu 1-7!

Reputaci si mohli Vítkovičtí napravit další den, kdy nastoupili k zápasu s domácím Davosem, který tradičně přišla povzbudit vyprodaná Vaillant Aréna. Vítkovickou branku oproti zápasu s Kanadou hájil Roman Málek, který se poprvé vyznamenal už po třech minutách hry, kdy chytil trestné střílení Davosu! Vítkovice poté statečně vzdorovaly a ve dvacáté páté minutě se dokonce dostaly do vedení 1-0, když prostřelil gólmana Davosu Petr Pohl. Hráči rytíře Vítka dlouho živili naděje na vítězství, a to především díky neuvěřitelným a fantastickým zákrokům Romana Málka, ze kterých fanoušci Davosu byli až zoufalí. Přeci jen dostal domácí halu do euforie český útočník v dresu Davosu Petr Tatíček, který dvěma slepenými góly v závěru druhé třetiny otočil vývoj utkání na 1-2, a jelikož v poslední dvacetiminutovce žádná branka nepadla, utkání skončilo 1-2.

Soubojů tělo na tělo bylo k vidění mnoho. Foto: Peter D. / Linsenreflektion.ch

Vítkovice i přes dvě porážky pokračovaly v turnaji zápasem o semifinále se švýcarským vícemistrem Klotenem, který byl také jasným favoritem na postup. Vítkovicím tradičně nevyšel začátek, ale z drtivého tlaku v úvodních minutách gól neinkasovali i díky famózním zákrokům Romana Málka. Kloten recept na vedoucí branku nenašel, což v sedmnácté minutě potrestal Jan Káňa, který propálil gólmana, 1-0. Vítkovických byl poté plný led a dvě minuty po začátku druhé třetiny se prosadil Tomáš Káňa, který napodobil svého bratra. O slovo se minutu před druhou sirénou přihlásil také první z řad Slováku ve vítkovickém dresu, a to Juraj Sýkora, který zvýšil po důrazu na brankovišti na 3-0. Ihned po začátku třetí třetiny pohřbil veškeré naděje Klotenu Petr Pohl, 4-0. Vítkovicím se dařily i přesilové hry a tři minuty před poslední sirénou skóroval lišáckým způsobem Juraj Štefanka, 5-0. Za rozhodnutého stavu pokazil Málkovo čisté konto obránce Du Bois, což ovšem nezměnilo nic na tom, že Ostravané po výhře 5-1 postoupily do semifinále, i přesto, že v zápase hráli bez nemocného kapitána Jiřího Burgera.

Po sedmi letech se opět probojoval český tým do semifinále turnaje, ve kterém se Vítkovice znovu střetly s domácím Davosem. Vyprodaná hala nemusela tentokrát čekat na úvodní branku do druhé třetiny, jelikož už ve čtvrté minutě poslal Davos do vedení Scarioni, 0-1. Domácím však radost nevydržela dlouho, jelikož ve dvanácté minutě vyrovnal Ondrej Šedivý, který se trefil naprosto přesně, 1-1. Překvapením nebylo konce ani dál a Vaillant Aréna ztichla čtyři minuty po začátku druhé třetiny podruhé, když Nathan Walker doklepl puk do prázdné branky a poslal Vítkovice do vedení, 2-1. Švýcarský klub nesložil zbraně a naděje českého týmu postupně pohřbili tři čeští hokejisté ve službách Davosu. Nejprve vyrovnal Petr Tatíček, do vedení Davos poslal Pavel Brendl a střelou do prázdné branky dokonal obrat Petr Sýkora. Vítkovice měly v utkání několik šancí na vyrovnání, ale pokaždé jako by jim seděla smůla na hokejkách a po prohře 2-4 se rozloučily s turnajem třetím místem.

HC Vítkovice Steel při své třetí účasti na Spengler Cupu, bez sedmi dlouhodobě zraněných hráčů, vybojovaly třetí místo, když v semifinále podlehly domácímu Davosu.

Tagged as: , , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.