Archiv příspěvků 2011 – 2022

Zdeněk Chlopčík – “Já jsem vlastně umělec!”

Většina ze studentů Wichterlova gymnázia si prošla, buď nuceně, nebo chtěně, lekcemi základních tanců v taneční škole Elán. Tyto lekce učil a učí výborný tanečník, věčný bavič, porotce televizní soutěže StarDance a hlavně usměvavý člověk Zdeněk Chlopčík, který byl velice ochotný udělat se mnou rozhovor, jenž se netýkal jen tance.

Zdeněk Chlopčík

Zdeněk Chlopčík

Na začátek bych se zeptala, kdy jste se narodil a kde jste studoval?

Narodil jsem se 29. 1. 1957  tady v Ostravě. Studoval jsem základní školu v Ostravě-Hrabové, Střední školu strojní Vítkovickou a Vysokou školu Báňskou – strojní fakultu.

Myslím, že by studenti chtěli vědět, který předmět vám opravdu nešel. Byl takový vůbec? A který vás naopak bavil?

K první otázce: nejvíc chemie. Tu nechápu dodnes. Moly, kilomoly apod… K druhé: bavil? Já jsem neměl žádný takový předmět, který by mě obzvlášť bavil. Na průmyslovce poté ty technické záležitosti. Jo a výtvarná výchova. Ta mě moc bavila.

A hudebka ne?

Jo, zpěv taky. Já jsem chodil na základní škole až do svých patnácti let zpívat do sboru, takže i zpěv… Já jsem vlastně umělec! (směje se)

Čím jste chtěl být, než jste se vydal na dráhu tanečníka?

Nejprve jsem chtěl být popelářem, pak astronautem, potom jsem chtěl být herec a ve stejné době jsem taky chtěl učit někde na střední škole.

Jak jste se dostal k tancování?

Já jsem chodil do tanečních v Ostravě do Vítkovického kulturáku. Jednou řekli, že přišel trenér a že si bude vybírat. Chodil kolem párů a vybral si mě. Já jsem přišel na první trénink a věděl jsem, že mě to bude bavit.

Jak dlouho jste závodně tančil?

Závodil jsem od svých sedmnácti do svých devětatřiceti let.

Je tanec pro vás ještě zábava nebo už se stává rutinou?

Tanec je obrovská zábava a ještě ve spojení s tím, že učím, je to to nejideálnější, co mě mohlo potkat.

Co vás vedlo k tomu založit taneční školu Elán?

To, že jsem chtěl učit. Já jsem měl taneční klub, kde jsem trénoval. Začali jsme s Brigitou dělat asi na deseti základních školách taneční kroužky a pak se mě jeden kamarád, který v domě kultury dělal taneční a už nechtěl pokračovat, zeptal, jestli to nechci dělat místo něho. Tak jsem začal a jsem hrozně rád, že to dělám.

Koho napadl tento výstižný název? Elán.

Ten jsem vymyslel já. Já jdu vždycky do všeho s takovým elánem, nasazením, z toho to vzniklo.

Na více zajímavých informací se můžete těšit ve druhém díle, ve kterém vás seznámím s volným časem Zdeňka Chlopčíka a jeho rodinou.

Tagged as:

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.