Archiv příspěvků 2011 – 2022

Jak se stát milionářem

Jan Dítě ve filmové adaptaci Hrabalova "Anglického krále"V archivech češtinářů navěky odpočívají studentské „slohovky“. Mnohé jsou svědectvím o literárních sklonech jejich autorů, jiné zase žalují na pisatele: „já neumím česky, chyběl jsem na základce, když jsme probírali vyjmenovaná slova“. Všechny slohové práce ovšem čeká podobný osud: skartace. My jsme se rozhodli zachránit některé zajímavé texty před zkázou a v této rubrice je postupně publikovat. První „slohovka“, kterou jsem vylovil z archívu, má název Jak se stát milionářem (popis pracovního postupu) a je datována dnem 14. 6. 2010. Její autor, Petr Paleček dokázal, že i z tak nezajímavého slohového útvaru, jakým je „popis pracovního postupu“ lze vytěžit maximum. Palečkův text (to předesílám těm, kterým chybí smysl pro humor) je prostoupen téměř havlíčkovskou ironií.

Otázku „jak se stát milionářem?“ slýchávám v poslední době tak často, že jsem se rozhodl publikovat krátký návod. Postup je určen pro ty z vás, kteří na své miliony na devizových kontech teprve čekají.
Velmi důležité je narodit se ve správném čase do správných poměrů. Doba ekonomické krize a chudí rodiče jsou ideální konstelací. Zvýší to totiž vaši cílevědomost a uvědomíte si, že co neukradnete sami, to nemáte. Vaše další kroky by měly směřovat na základní školu. Prospěch nebude nikoho zajímat, a tak nevěnujte jeho vylepšování zbytečnou energii. Raději se věnujte studiu jazyků – španělština v kombinaci s obligátní angličtinou je dobrou volbou. V pozdější fázi, kterou nazvu „žer, ale nemlaskej“, to oceníte.
Po úspěšném zvládnutí základní školy si vyberte nějakou nenáročnou střední školu. Ta vás přiblíží k hranici plnoletosti, a tak by vaše příprava na budoucí vstup do politického života měla být v plném proudu. Nacvičujte si neutrální odpovědi na celou škálu témat. Veškeré dotazy na vaše soukromí a finanční situaci odrážejte demagogickými formulacemi. Primární úsilí byste měli věnovat hledání vlivných kontaktů v podnikatelských sférách. Vaším úkolem bude třeba přesvědčit nějakého uhlobarona, že vaše „columna vertebralis“ (páteř – pozn. Pavel Měrka) je dostatečně flexibilní a vaše loajalita permanentní.
S dovršením hranice osmnácti let vstupte do jakékoli politické strany, která má signifikantní šanci na úspěch ve volbách. Uvědomte si, že vaše vlastní politické přesvědčení nehraje žádnou roli. Důležité je, aby se vaše stranická činnost soustředila na sbírání kompromitujících informací na okolí.
Mezitím ovšem nezahálejte, složte maturitní zkoušku a získejte titul na jedné z prestižních fakult statutárního města Plzně. Do desíti let budete za své sbírání informací náležitě odměněni a vyhoupnete se do parlamentu, případně na jedno z ministerstev.
Nyní zúročíte své řečnické schopnosti a veškeré rozhodování přenechte své vlastní šedé eminenci, která se vám nepochybně odmění.
V tuto chvíli už jen hrajete o čas a držíte se na postu do té doby, než vás vystřídá vám podobná, ale mladší „puška“. Pokud tato situace nastane, doporučujeme přejít k již dříve zmiňované fázi ústupu z výsluní. Oblíbenou destinací je Jižní Amerika. Kvalitní značky třtinového rumu a kubánských doutníků vám ve stati „jak se stát milionářem“ doporučíme příště.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.