Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Posel smrti

Spoluautorem článku je Jiří Jaskowiec.

Typické britské počasí, totiž déšť, bouře a celkové pochmurno, všudypřítomná temnota a hluboké stíny, děj odehrávající se povětšinou v noci a v neposlední řadě navštěvování starodávných hradů, spletitých sklepních katakomb a hrobů, to vše a ještě mnohem více vás bude doprovázet při putování za objasněním záhad, opřádajících rod Gordonů v počítačové hře Posel smrti. I jste-li milovníkem hororových knih a filmů a pokud si myslíte, že vás jen tak něco nevyděsí, hra má schopnost ztotožnit vás s hlavní postavou, což chvilkové příjemné mrazení přetavuje až v několikadenní kontrolování přítomnosti příšer pod postelí.

Posel smrti (vydaná také pod názvem Black Mirror) je velice vydařená adventura z dílny české vývojářské společnosti Future Games. Ačkoliv od roku vydání (2003) již uplynulo spoustu animované vody, podle názoru nemalého množství lidí jde o nejlepší českou adventuru vůbec. Grafické zpracování na svou dobu perfektní oproti dnešním hrám sice trochu pokulhává, na druhou stranu z něj plynou minimální grafické požadavky. Nemělo by se zapomínat ani na skvěle propracovanou zvukovou stránku hry – velice obstojný dabing, u nějž vás v české verzi v hlavní roli svými komentáři oblažuje Michal Dlouhý a kromě něj je možno slyšet třeba Květu Fialovou, Radoslava Brzobohatého, Pavla Soukupa či Vladimíra Čecha, spolu s instrumentálním soundtrackem, který zdůrazní vždy tu pravou chvíli, aby vám projel mráz po zádech.

Hra je vcelku logická a vaše akce povětšinou dávají smysl, jen se občas stane, že tvrdohlavě trvá na konkrétním pořadí akcí.

Hlavním hrdinou hry je mladý aristokrat Samuel Gordon, kterému před lety na hradě Black Mirror uhořela manželka a on se zapřísahal, že na panství se již nikdy nevrátí. Tento postoj však změní úmrtí Williama Gordona, jeho dědečka. Samuel se vrací na panství Black Mirror kvůli Williamově pohřbu. Zatímco si všichni okolo myslí, že se jedná pouze o nešťastnou náhodu, hlavní hrdina je přesvědčen o opaku, což způsobí, že se na panství zdrží déle, než původně zamýšlel.

V roli Samuela se tedy pustíte do vyšetřování na vlastní pěst. Užijete si značné množství lokací, na kterých si tvůrci dali záležet až do nejmenších detailů. Samuelův aristokratický způsob konstatování některých zjevných skutečností je, možná nezamýšleně, místy docela vtipný (“Socha. Je vyrobena z kamene.”). Zapotíte se nad několika hlavolamy, které budou zkoušet vaše nervy i se hrou nesouvisející znalosti. Budete sakramentsky nadávat, když vás kvůli netrpělivosti sežere vlk, padnete do smrtící pasti nebo vás seškvaří elektrický proud. Ještě víc však budete nadávat poté, co zjistíte, že hru nemáte správně uloženou, a skončíte někde úplně jinde, než byste chtěli, nejlépe v první kapitole. To by ale k navnadění případných hráčů mělo stačit, chcete-li se o příběhu dozvědět více, přeji příjemnou hru.

Na závěr pár praktických rad, které se vám zaručeně budou hodit. Samuel je vcelku pomalý a přemisťování mu zabere spoustu času, přece jenom je to šlechtic a ještě k tomu britský. Pokud vás nebude bavit čekání, poklikejte dvakrát a Samuel se vám na požadované místo přesune okamžitě. Hru vždy bedlivě ukládejte, ať toho později nelitujete a všechno raději dvakrát prozkoumejte (levým i pravým tlačítkem myši).

Co ještě dodat? Vyzkoušejte si na vlastní kůži roli Samuela Gordona a posuďte, zda si hra opravdu zaslouží být označována nejlepší českou adventurou!

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.