Archiv příspěvků 2011 – 2022

Zpátky v čase

Ano, vracíme se zpět v čase. Důležité však není proč, ale za čím a právě téhle otázce je věnován následující článek.

Víte, brigáda v knihkupectví má mnoho výhod. Nejenže sleduji novinky, smím se podívat do knížek, o které mám zájem, ale také zjišťuji, jaké mají lidé mezery v žánru, o který se zajímají. Často mě zákazníci prosí, ať jim pomůžu najít knížku, která byla zfilmovaná, či ji spatřili na plakátu. Přitom ani netuší, že žánr jim blízký obsahuje knížky mnohem zajímavější. Na některé se dokonce zapomnělo a lidé už je nevyhledávají. To je dost smutné, nemyslíte? Samozřejmě toto tvrzení neplatí pro všechny tituly.

Já se zajímám o paranormální příběhy či sci-fi, proto dá smysl, že tu nebudu zmiňovat detektivky a zavzpomínám na tituly mému srdci blízké.

Není to ani rok, co vyšla knižní série Nesmrtelní od Alyson Noël. Jde o romantický příběh nesmrtelného chlapce a mladé dívky plný zvratů, žárlivosti a lásky. Nebylo by to fantasy bez schopností číst aury, vidět vesmírnou energii a připravit si nápoj nesmrtelnosti. Spisovatelka udělala velice dobře, že napsala dílo očima bezhlavé Ever. Dodává mu to tu správnou rychlost. Zvraty nastávají ve správných okamžicích, přímá řeč má šťávu a nesetkáváme se zde ani se zbytečně prodlužovanými popisy. Dá se tedy něco vytknout?  Jediné mínus, avšak spíše pro čtenáře než pro knihu, je nedokončená zápletka. Tu se dozvídáme až ve třetím díle.

Nezapomínám ani na knihu Výjimečná od Kristin Cashore. Byla jsem tak hloupá, když jsem si ji přečetla až po roce, během kterého ležela netknutá v knihovničce! Přitom bylo příjemné se na chvíli oprostit od andělů, upírů a vlkodlaků. Tentokrát jsem zavítala do světa prolitého výjimečnými lidmi. Ti jsou však zneužívaní pro své schopnosti. Oo schopnosti zdobit nádherné dorty až po umění čistého zabíjení.

Jako předchozí titul i tenhle je určen spíše mladým generacím. Liší se však pomalým tempem, kdy děj často pokulhává a k dalšímu převratu se musíme mnohdy dlouze dočítat. Nakonec se však dočkáme a věřte, že je o co stát. Je to velice ojedinělý příběh s ohromnou nápaditostí. A k tomu není už co dodat.

Ve zkratce vám doporučuji také knížky Hunger games od Suzanne Collins, aneb film byl pouze pro zasvěcené, Oškliví s pokračováním Krásní od Scotta Westerfelda, upíří Polibek půlnoci i s dalšími dvěma díly od Lary Adrian.

Tohle jsou díla, která mě nikdy neomrzí a je na nich málo věcí, které by se daly kritizovat. Kdybych ještě měla zmínit knížku, která ve mně zanechala silný prožitek, a není to fantasy, byla by to Lekce lásky od Jacqueline Wilson. Cílem spisovatelky bylo poukázat na problémy, které přicházejí, pokud se studentka zamiluje do učitele. Myslím, že tohle téma je a vždy bude aktuální.

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.