Archiv příspěvků 2011 – 2022

Andělé a démoni (glosovaná recenze)

Glosovala Vendula Kotyzová.

Stačí dvě slova pro uvedení tohoto díla – Dan Brown.

Že nevíte, o kom mluvím? Potom jste literární barbaři! Bestsellery Dana Browna patří bezesporu ke knihám s příběhem, který se v hlavě spisovatele urodí snad jen jednou za sto let. Což je dokazatelné tím, že skutečně jde o bestsellery. Ovšem abych nepřechválila, podívejme se na autora a jeho knihy podrobněji.

Profesor literatury, který napsal Pavučinu lží, Digitální pevnost, Anděly a démony, Šifru mistra Leonarda a Ztracený symbol se stal díky své nebývalé schopnosti smazávat hranici mezi fikcí a realitou na základě pečlivě sesbíraných dat jedním z nejvyhledávanějších autorů současnosti. Popularita jeho děl ovšem spočívá jak v příběhu, který okamžitě plně upoutá vaši pozornost, tak v kontroverznosti témat, na kterých je vystavěn.

V obou těchto faktorech Andělé a démoni překonávají veškerá očekávání.  Popravy a mizení pokrokových osobností dřívějška a temná minulost církve, tedy fakta, v kombinaci s (velice uvěřitelným) teoretizováním o církevní temné přítomnosti a pochybných praktikách v ní probíhajících – těžko si představit téma kontroverznější. Ani slavnější Šifra mistra Leonarda nevyvolala tolik odporu v řadách katolíků. A ohledně příběhu bych použila citaci z tiráže knihy: “Některé knihy přečtete jedním dechem. U téhle se nadechnout ani nestačíte.”

Kniha Andělé a démoni nás seznamuje s harvardským symbologem Robertem Langdonem, který je přivolán, aby rozluštil symbol, který zřejmě vypálilo dávné bratrstvo Iluminátů na hruď své první oběti. Tajemná skupina Iluminátů se rozhodne trochu drasticky ukončit odvěký spor mezi náboženstvím a vědou tím, že do nitra bašty křesťanství, Vatikánu, umístí bombu, jež je výkvětem nejnovějších technologií. Jak symbolické, nemyslíte?

Nebudu vás ovšem napínat. Recenze je přece o hodnocení a krátkém shrnutí. Langdon společně s vědkyní Vittorií, která mu stojí po boku, zvládne odvrátit historicky největší katastrofu (s touto klasifikací trochu nesouhlasím, Sixtinská kaple má bezpochyby určitou historickou a uměleckou hodnotu, ale morové epidemie, zemětřesení, výbuchy sopek, nebo chceme-li zůstat u výbuchů, Hirošima a Nagasaki, jsou/byly dle mého názoru katastrofou mnohonásobně větší), a to za pomoci důvtipu. Postupují po iluminátské stezce a postupně odhalují, že nic co dosud věděli a viděli, není tak, jak se zdálo.

Ještě bych zde dodala, že Brown v této knize nedává najevo ani tak odpor vůči římskokatolické církvi, jak by se mohlo zdát, ale spíše touhu ukázat svět takový, jaký ho vidí on se svými zkušenostmi a informacemi. Lži, podvody a klamy zbavené roušky tajemství, odhalené tak, aby je každý mohl spatřit a podivit se nad jeho spletitostí, ale již se nadále nenechat klamat. A to se této organizaci, po staletí založené právě na premise, že některá fakta by měla zůstat utajena, zjevně nelíbilo.

Shrnutí? Velmi jednoduché a stručné. Pokud chcete zažít spletité putování Langdona téměř na vlastní kůži sáhněte po knize, sice tlusté, ale natolik čtivé, že budete mít problém opustit její stránky i proto, aby jste si zašli na toaletu.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.