Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Rowlingová opět v akci

Rowlingová ještě neřekla své poslední sbohem své spisovatelské kariéře, naopak napsala další knihu, tentokrát ovšem směřovala své spisovatelské umění spíše na dospělé než na teenagery.

Román se jmenuje Casual Vacancy (což do češtiny můžeme přeložit jako „Prázdné místo“). Děj se odehrává ve fiktivním městečku zvaném Pagford, kde je vše na první pohled dokonalé – dlážděné náměstí s trhem a starobylé opatství, prostě vysněné místo většiny z nás. Ovšem tato idylka se jednoho dne zvrtne. A to v den, kdy neočekávaně zemře Barry Fairbrother, člen obecní rady. Tato událost se stane rozbuškou pro válku, kterou město dosud nezažilo. Všichni totiž lační po jeho místě a jsou ochotni dát v sázku opravdu mnoho. Od toho okamžiku už nikdy nebude vše jako dřív. Zdejší obyvatelé proti sobě začínají vést osobní války, ve kterých bohatí bojují proti chudým, rodiče proti teenagerům a manželky proti svým manželům. Dílo je plné vášní, pokrytectví a nečekaných odhalení. Román prostě slibuje čtení, od kterého nebudete moci odtrhnout oči, ostatně jak už jsme u J. K. Rowlingové (autorky Harryho Pottera) zvyklí.

Harry Potter této spisovatelce vynesl nejen mnoho výtisků (asi 400 milionů), peněz s tím spojených, ale i jméno, které jí nejeden spisovatel dodnes závidí. Bude proto velmi zajímavé sledovat nejen rozpory mezi obyvateli městečka Pagford, ale také další kroky této autorky, jež nám přinesou odpovědi na otázky typu: Nemá svá nejlepší díla už za sebou? Bude Casual Vacancy lepší než Harry Potter? A prorazí spisovatelka i do dospělé literatury nebo zjistí, že romány a literatura pro dospělé nejsou její šálek kávy? Na tyto otázky odpoví jen čas, a tak vás vybízím: Sledujte spolu se mnou tuto autorku pozorně, protože Harry Potter nemusí být vrcholným dílem J. K. Rowlingové.

1 Comment

  1. František Koubek

    Jsem zvědav, jestli dokáže zaujmout znovu. Přece jen před Harry Potterem neměla ani zdání o tom, stát se spisovatelkou. Upřímně HP je po příběhové stránce neotřelý a skvělý, ale napsané to není příliš výjimečně.