Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Poznejte Metro 2033

Přebal knihy

Kniha Metro 2033 (http://www.arara.cz/i/ imgs_orig/408/321408.jpg)

Procházíte temným tunelem. Jediné světlo vám poskytuje svítilna připnutá na helmu a podivné zelenožluté  spáry na zdech. Snažíte se držet tempo a nezakopnout o pražce, táhnoucí se do jícnu temného tunelu.  Přemýšlíte, jestli máte u sebe dost nábojů, za které by se dala koupit večeře, když vás oslepí ostré světlo. „Stůj  a dej ruce nad hlavu!“ ozve se mužský hlas. Okamžitě vám dojde, že tato stanice je obsazena fašisty,  rozrůstajícími se chapadly Čtvrté říše. Můžete své náboje použít jako úplatek, vy se však rychle rozhodnete jinak. Sevřete samopal a přepínáte na automat.
Toto je rok 2033. Vítejte v Metru!

Když se řekne Metro, zasvěcení lidé si už jen těžko vybaví to, kterým se v Praze dostanete do Letňan nebo na Pankrác. V mysli se přesunou do temného a tajemného světa, kde lidstvo už ani zdaleka nevládne planetě. Příběh, který na stránky bestselleru s názvem Metro 2033 vnesl ruský rodák Dimitrij Glukhovski, vás svou atmosférou a myšlenkou dokáže obklopit a vtáhnout do děje.

Za dvacet let…
Děj je zasazen do roku 2033, kdy se Země pomalu vzpamatovává ze smrtelné rány – jaderného konfliktu. Nepoučitelné lidstvo je nuceno pykat za své činy. Poslední hrstka lidí přežívá v moskevském metru, kde se nové státy, velmoci a ideologie formují stanici za stanicí. Jelikož peníze ztrácí jakýkoliv význam, platí se sovětskými náboji 5.45×39mm. Lidé si vydělávají výrobou čaje z hub, obchodováním se zbožím, nebo i daleko méně poctivými způsoby. Aby toho nebylo málo pro bídou trpící stanice, z povrchu i z neprozkoumaných tunelů na ně útočí mutanti, synové jaderného armagedonu.

Příběh s atmosférou
Hlavní hrdina knihy, mladík Arťom, žije v poměrně klidné části Metra. Všechno se však změní, když do jeho stanice dorazí tajemný Hunter, Lovec, přítel Arťomova pěstounského otce. Na jejich stanici se totiž začala objevovat nová hrozba, Temní. Kolují o nich zvěsti, že dokáží lidem vstoupit do mysli a že strach je jejich zbraň. Jsou prý další vývojový článek v evoluci, Homo Novus.

Nezastrašitelný Hunter se je rozhodne zničit. Před odchodem požádá Arťoma o pomoc – pokud se do týdne nevrátí, má hoch vyhledat vůdce skupiny Rangerů, jejíž je členem, a požádat je o pomoc.

Jak již tušíte, Hunter se nevrátí a Arťom se rozhodne vydat pro pomoc své stanici, najít vůdce Rangerů v samotném hlavním „městě“ Metra, Polis. Po cestě poznává podstatu lidí z různých skupin a jejich ideologií a začíná odkrývat hrozivou pravdu o Temných.

Při čtení knihy se sami podivíte, jaké filosofické dílo se může z postapokalyptického thrilleru vyklubat (pokud pominete řady pravopisných chyb v českém překladu). Samotný konec knihy vás ohromí, zděsí a překvapí zároveň.

Rozhodněte sami
Pokud vás nebaví číst 470 stran příběhu, nezoufejte. Díky ukrajinskému studiu 4A Games si příběh můžete prožít sami – a dokonce i rozhodnout o jeho konci. Metro 2033: The Last Refuge, střílečka z pohledu první osoby, mistrně zachycuje atmosféru postapokalyptické Moskvy, a co víc, věrně sleduje napínavý příběh. Pokud se chcete do Metra 2033 opravdu vžít, doporučuji hru hrát v ruském originále s českými titulky.

Screenshot ze hry Metro 2033 (zdroj: vlastní)

Pokračování?
Znáte knihu nazpaměť a hru jste dohráli ve všech obtížnostech? Jste zvědaví, co se s Arťomkou stane dál? Sáhněte tedy po druhém díle knihy, Metro 2034, nebo si počkejte na pokračování hry, Metro: Last Light. A na závěr skvělé zprávy pro fanoušky, jimž se jistě srdce rozskočí: Společnost MGM získala filmová práva ke knize! Doufejme jen, že z Metra neudělají jen další béčkový horor…

Jste tedy připraveni vydat se na cestu temnotou, poznat strach a zachránit svůj domov? Odhodláte se projít světem, kde nebe i peklo ztrácí svůj smysl a mrtví jsou nuceni zůstat? Zapněte si raději svítilnu, nikdy totiž nevíte, co vás čeká ve tmě…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Comments

  1. Knížka vypadá opravdu zajímavě. Já jsem ve sci-fi literatiře vždy holdoval spíše Star Treku či Hvězdným válkám. Možná je ale na čase zkusit něco nového 🙂

  2. Jo jo… parádní kniha, i když se mi místy zdála trochu monotónní, tak po dočtení a shrnutí jsem byl spokojen. Mám tu hnedka druhý díl, na který se chystám 🙂