Archiv příspěvků 2011 – 2022

Hrané anime a smrtící viry

Death Note The Movie

Není to tak dávno, co jsem zde na Glossarium psala o výborném anime seriálu Death Note. Jelikož se mi skutečně líbil, neodolala jsem, a když jsem si vyšetřila trochu volného času, zhlédla jsem i Death Note ve filmové podobě. Ovšem, jak to už ve většině případů, kdy je příběh předěláván do jiné formy, bývá, bylo to zklamání.

V tomto článku se zaměřuji spíše na srovnávání hraných filmů s anime seriálem, proto, pokud naprosto nevíte, o co jde, doporučuji nejdříve přečíst  zmíněný dřívější článek Death Gods only eat apples.

Hrané Death Note filmy jsou tři: Death Note, The Last Name a L: Change the World.

První jsem nejdříve omylem pustila s českým dabingem – to bylo teprve otřesné, s titulky to sice bylo trochu lepší, ale… K tomuto příběhu se prostě hraná forma absolutně nehodí. Navíc jsem u sledování seriálu přišla na chuť japonskému znění s anglickými titulky, u něhož si člověk může přeci jen připadat lépe – když už prokrastinuje u filmu, alespoň si procvičuje angličtinu.

Proč mi hraná forma Death Note tak vadila? Rozčilovaly primárně dvě věci – že Ryuk vypadal jako směšná plastová loutka místo

L ve scéně z filmu The Last Name

děsivého Shinigamiho a že se mezi herci nevyskytl jediný pěkný chlap (což vám u kresleného seriálu nepřijde). Pochopitelně byli všichni Japonci, ale nejsem žádný rasista, určitě existují i hezcí Japonci! Naneštěstí však ne v tomto filmu. Jediný L byl ucházející – jeho způsob sezení v křesle a braní předmětů do dvou prstů herec zvládl pěkně, černovlasý vychrtlý kluk s kruhy pod očima byl dostatečně roztomilý. Zato ztvárnění Lighta zklamalo na plné čáře. Příběh byl pochopitelně dost pozměněný, kupříkladu zápletka s Naomi Misora. Autoři přidali i postavu navíc – Lightovu přítelkyni Shiori. I díky této scéně je Light ještě bezcitnější a chladnější než v anime. Zatímco ale v anime je Light prostě jen skvělý „bad guy“, ve filmu už se blížil k hranici a místy ji i překračoval, kdy už nejde o sympatické distingované zlo, ale o čirou brutalitu, která prostě atraktivní NENÍ. „Skutečný“ Light má přece nějaké zásady, minimálně by se určitě nikdy nepokusil zabít svého otce!

Shinigami Gelus – není rozkošný?

A Amane Misa? Ta se objeví až ve druhém díle, a není sice blonďatá, zato je snad ještě „přiblblejší“ a iritujícnější. Naproti tomu Shinigami Gelus byl ohromně roztomilý – v kreslené verzi tolik nevyniklo, že vypadá jako opuštěný plyšák.

Pochopitelně, jelikož byl příběh časově omezený dvěma filmy, byl i příslušně zkrácen – paradoxně skončil v linii příběhu tam, kde kdyby dle mého názoru “mělo skončit” anime. V této verzi mě to ale ani nepotěšilo. Ještě přežít trošku trapnější mravokárné ponaučení a zcela nepochopitelné Ryukovo chování (Ryuk byl vždy neutrální a měl být vždy neutrální!) a konec tohoto prznění. Konečně.

Třetí film, L: Change the world, už mě nerozčiloval poklesky oproti předloze, jelikož šlo o úplně jiný příběh, navíc režírovaný jiným režisérem (tvůrcem legendárního hororu Kruh, což na něm také zanechalo jistou stopu). Třetí Death Note film si z anime vypůjčil jen trochu postavy Ryuuzakiho (L) a asi pět minut rekapitulace.

Nenecháte-li se odradit trochou sentimentality a Ryukovým rozčilováním se nad zničením Zápisníku, dočkáte se zasloužené odměny v podobě smrtícího viru, kterým se skupina ekologických aktivistů pokouší vyhladit lidskou rasu. Jedná se o zmutovaný virus eboly (oblíbený virus spisovatelů – na Glossariu už o něm bylo psáno třeba v tomto článku), u kterého se vědcům podařilo odstranit největší nevýhodu používání nemoci jako zbraně – dlouhou inkubační dobu. Paradoxně se mi tento film i přes virům nešťastný konec líbil více než předchozí dva, které mě k L: Change the World přivedly. Navíc záběry nemocných a umírajících byly podstatně drastičtější a naturalističtější i ve srovnání třeba s Outbreak a dalšími filmy o ebole a příbuzných nemocech.

L: Change the World bych tedy jako jediný doporučila dál, ačkoliv poslední scéna mě zanechala bez hlesu – když se L loučil s geniálním dítětem, které mu pomohlo případ vyřešit, oslovil ho Near. Near – N – to příšerné (animované) dítě, které svým napodobováním L spíše paroduje? Smutné.

Závěrečná scéna z filmu L: Change the World

Zdroj obrázků: http://deathnote.wikia.com

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.