Archiv příspěvků 2011 – 2022

Glossarium – ohlédnutí za rokem 2012

Kompletní redakce Glossaria

Závěr roku se ve všech masových médiích nese vždy v duchu bilancování a analyzování uplynulých dvanácti měsíců a ani Glossarium letos není výjimkou. Školní časopis studentů Wichterlova gymnázia zaznamenal v roce 2012 mnoho úspěchů, účastnil se různých akcí spojených se žurnalistikou a také se ještě více zpopularizoval nejen v řadách studentů místního prestižního gymnázia. Pojďme si teď některé důležité okamžiky tohoto periodika znova připomenout.

Nová vlna přišla i v roce 2012

Nejdůležitější součástí byli opět redaktoři, bez nich by si čtenáři nemohli denně pročítat články z rubrik, jako jsou např.: Aktuality, Studentské práce, Recenze, Umělecký koutek či tak trochu svérázný sloupek Pro pobavení. Stejně jako v předešlém roce, i roku 2012 se začátkem nového školního roku konalo jakési „výběrové řízení“ na nové redaktory. Nová „mladá generace“ tak rozšířila řadu stávajících přispěvatelů, jež periodikum pravidelně obohacují již „dlouhé měsíce“. Od září 2012 tak má školní internetové médium 17 redaktorů, nicméně i přes tento rozsáhlý počet nelze říct, že by byli všichni po tuto uplynulou dobu aktivní. Předsevzetí internetového časopisu do nového roku se tak může nést v tomto duchu.

Cenzura – nepřípustné

Ano, to cenzura je a bylo tomu tak i po celých dvanáct měsíců roku s dvanáctkou na konci. Glossarium je opravdu zřejmě jediným internetovým portálem, které není ovlivňováno jakoukoliv kontrolou „shůry“. O korekci se pilně starala jedna ze studentek, Kateřina Krestová, přičemž konečná podoba článku vždy procházela rukama profesorské vedoucí redakce, paní profesorky Koutné a také přísné šéfredaktorky z řad studentů, Venduly Kotyzové, jež dokonce za pozdní příchody na časté ranní schůzky zavedla vybírání pokut v hodnotě 5 korun českých. Proto jsou také všichni redaktoři a redaktorky od té doby velmi dochvilní a pohotoví.

Úspěchy a ocenění, bylo jich mnoho

Aby toto předešlé souvětí nevyznělo kriticky, musíme zmínit, že si Glossarium vysloveně žádá o obrovskou pochvalu. V prosinci se totiž toto periodikum umístilo na bronzové příčce v každoročním vyhlašování celostátní soutěže o nejlepší Školní časopis roku. Zástupci redakce, jež se slavnostního vyhlášení probíhajícího v Brně účastnili, si kromě třetího místa odnesli také nepřeberné množství diplomů za články měsíce, což celkový úspěch časopisu ještě více vystupňovalo.

S Glossariem do světa

Lépe řečeno, zatím jen za hranice redakční centrály. S tímto periodikem se v průběhu roku jeho příslušníci dostali na nespočetné množství exkurzí, přednášek a seminářů. Například v červnu se podívali do Českého rozhlasu v Ostravě, nebo v listopadu navštívili vnitrostátně uznávaný Multimediální den v Brně a o měsíc později i přednášky v rámci vyhlášení Školního časopisu roku.

Statistika věda je

Když jsme u těch článků, pojďme se teď podívat na krátkou a docela zajímavou statistiku.

Graf počtu napsaných článků na rok 2012

Celkově redaktoři časopisu v roce 2012 napsali 114 článků, nejvíce z nich, šestnáct, bylo publikováno v říjnu. Letošní průměr tak činí úctyhodný počet 9,5 článků za měsíc. Z kvalitativního hlediska články opět předčily hranice očekávání veřejnosti. Opět se tak potvrdilo, že v redakci jsou studenti, kteří svému oboru opravdu rozumí a baví je psát. Tak například mezi publikem se stal velmi populární článek, potažmo krátké preview k Zlatému Ámosovi 2013. Velmi čtená byla i „průkopnická“ sportovní rubrika, z níž můžeme vypíchnout povedený Olympijský příběh o manželích Zátopkových. Za zmínku stojí i „aféra“ mezi jednou z redaktorek a slavným českým spisovatelem Michalem Vieweghem. Mnoho facebookových „lajků“ zaznamenal i článek, respektive rozhovor s Jessicou Fridrich, anebo recenze na pozoruhodný japonský animovaný seriál.

A vzhůru do nového roku

Svou hierarchií gymnazijní portál jednoznačně přesahuje všechny své kolegy z jiných školních médií. Tak mu závěrem popřejme, aby měl, tedy spíše aby měli členové redakce v novém roce opět chuť psát a publikovat své příspěvky. Šéfredaktorce zase v dalším funkčním období držme palce při kočírování někdy až mnohočetné diskuze na poradách. A nejdůležitější věc na závěr, hlavně se neztraťme ve světě ekonomické krize a konkurence v roce 2013!

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.