Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Štafetu převezme Nové Město na Moravě

Gabriela Soukalová se připravuje na střelbu. Foto: ČTK
Gabriela Soukalová se připravuje na střelbu v závodě SP. Foto: ČTK

Českou republiku čeká sportovní událost, která tu nikdy nebyla. Poprvé v historii bude pořádat Mistrovství světa v biatlonu, které odstartuje již za osm dní v Novém Městě na Moravě, jenž převzalo pomyslnou štafetu od německého Ruhpoldingu. A sportovní příznivci se mají opravdu na co těšit. Nejen, že celou akci bude sledovat přes šest stovek akreditovaných žurnalistů, ale především přijede přes sedm set biatlonistů se svými týmy, a to ze čtyřiceti čtyř zemí světa. Diváci se mohou těšit především na oba vedoucí závodníky Světového poháru, a to Martina Fourcada a Toru Berger. Nebudou samozřejmě chybět česká želízka Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup, Ondřej Moravec, Veronika Vítková, či Gabriela Soukalová.

Všechno nyní v Novém Městě na Moravě směřuje ke slavnostnímu zahájení, které proběhne ve Vysočina Aréně 6. února přibližně  0 půl déváté večerního času. Česká televize by měla nabídnout na programu ČT Sport záznam s přibližně hodinovým zpožděním. Pořadatelé odhadují, že mistrovství po dobu soutěžních dnů navštíví přes sto padesát tisíc diváků. Největší zájem je o smíšenou štafetu, která je na programu 7. února. Právě v této disciplíně by měla mít Česká republika největší šanci na medaili, což dokazuje i třetí místo kvarteta Vítková, Soukalová, Moravec a Šlesingr ze závodu v Östersundu. Naopak jen teoretická šance na medaili existuje ve štafetovém závodu žen či mužů. Byla by to druhá medaile v historii, a to po dvaceti letech.

Program čtyřicátého šestého Mistrovství světa v biatlonu ale rozhodně nenabízí jen štafetové závody. Především vytrvalostní závod mužů bude ostře sledovaný, jelikož bronzovou medaili bude z Ruhpoldingu obhajovat Jaroslav Soukup. Zavzpomínat na staré časy by mohl i Michal Šlesingr, jenž získal před šesti lety v Anterselvě v této disciplíně bronz a také stříbro ve sprintu. Sprint žen i stíhací závod žen by měl být rovněž z pohledu českého diváka zajímavý, jelikož v této sezóně se podařilo Gabriele Soukalové ukořistit v Pokljuce první místo ve sprintu a druhé místo ve stíhacím závodu. Pomyslnou stříbrnou medaili získala ve stíhacím závodu v Oberhofu také Veronika Vítková. Výsledky letošní sezóny jasně naznačují, že by se český biatlon mohl na domácím mistrovství světa ukázat ve světle, ve kterém ho nikdo nezná.

Ovšem přesto tu jsou menší „ale”, a to v podobě zdravotních komplikací. Jedna z největších hvězd české výpravy, Gabriela Soukalová, se potýkala delší dobu s virovými onemocněními, které by ji sice už neměly ohrožovat, ale i přesto možná zapříčíní úbytek sil v rozhodujícíh momentech závodu. Otazník visí i nad formou Jitky Landové, která měla v závodě SP karambol, kvůli němuž musela být odvezena na vyšetření do nemocnice. A trojlístek uzavírá obhájce bronzové medaile z Ruhpoldingu Jaroslav Soukup, který se v létě zranil při pádu z kola a první ostré závody absolvoval až v lednu a jeho nejlepším umístěním bylo desáté místo ve sprintu z Anterselvy.

Všechna „ale” se vyřeší zřejmě až v samotném průběhu mistrovství světa, které můžete sledovat živě na programu ČT Sport nebo přímo v Novém Městě na Moravě. Samozřejmě, že pokud se vydáte na Moravu, nezapomeňte si předem zakoupit vstupenky.

Tagged as: , , ,

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.