Archiv příspěvků 2011 – 2022

Sen o obhajobě titulu pokračuje. Čeští tenisté porazili Švýcary 3:2

Nejprve zvládli těžký vstup na žhavé švýcarské půdě. Poté si vyzkoušeli několikahodinový maraton, v němž přepsali daviscupovou historii nejdéle hraným zápasem. A o den později dokázal Tomáš Berdych s nadsázkou řečeno „nohama v tvarohu“ rozhodnout ve prospěch českých barev, které úspěšně postoupily do další fáze tenisové týmové soutěže.

Tomáš Berdych se objímá s Lukášem Rosolem po sedmi hodinové čtyřhře; foto: Paul Zimmer

Začínáme od nuly. S tímto heslem a cílem zahájit obhajobu trofeje postupem do další fáze turnaje odcestovali čeští tenisté do dějiště prvního kola Davisova poháru, historické švýcarské metropole Ženevy, kde je nečekal jednoduchý úkol. Soupeřem jim byli domácí Švýcaři, kterým sice chyběl ve čtyřčlenné sestavě Roger Federer, jenž se už pravidelně vyhýbá prvním kolům této týmové soutěže, nicméně na post švýcarské jedničky se postavil o něco méně zkušený, ale mazácký Stanislas Wawrinka. Výběr kapitána Severina Luthiho se dále skládal z Marca Chiudinelliho, Michaela Lammera a Henriho Laaksonena. Na druhé straně musel před zápasovým víkendem udělat český nehrající kapitán Jaroslav Navrátil obrovskou změnu, která se týkala složení jak deblového páru, tak singlistů. Radek Štěpánek musel ještě během tohoto týdne podstoupit nutnou operaci zad, a tak pochopitelně nemohl s tenisty hájící české barvy do Ženevy odletět. Mezeru po českém tenisovém velikánovi zaplnil 192. hráč světového žebříčku ATP, Ivo Minář, mimochodem člen finálové sestavy vítězů „salátové mísy“ z loňského roku. S ním odjela na svou ženevskou štaci trojice Tomáš Berdych, Lukáš Rosol a junior Jiří Veselý, jenž svůj debut v daviscupovém týmu zaznamenal před dvěma lety v Ostravě rovněž při zápase prvního kola proti Kazachstánu.

Los, který se konal tradičně ve čtvrtek, určil, že vzájemný duel Švýcarska a České republiky proti sobě zahájí Wawrinka s Rosolem, který zaujal místo týmové dvojky po boku Tomáše Berdycha.

Riternující Lukáš Rosol; foto: Paul Zimmer

Úvodní dvouhra začala netradičně brzo, už hodinu po poledni. I přesto však byla kapacita švýcarské provizorní haly, postavené na tamním výstavišti Palexpo, alespoň z osmdesáti procent zaplněná. Oba singlisté hráli už od prvního gamu velmi vyrovnanou hru. Rosol s výše postaveným hráčem v žebříčku ATP, Stanem Wawrinkou, držel krok. Neuvěřitelný heroický kousek, kterému by s radostí zatleskal i sám Roger Federer, předvedl Rosol v desáté hře. Ve velmi rychlé výměně doběhl od sítě k dopadajícímu míčku na základní čáře, trefil ho pod nohama a nasměroval přesně do rohu k pravému autovému poli soupeře. I přes získaný fiftýn nakonec český singlista prohrál první set poměrem 4:6. V druhém dějství byla na Rosolovi vidět lehká nervozita. Nepracovaly mu dobře nohy a dělal také hodně osobních chyb při riternech. Wawrinka ho nakonec smetl z kurtu třemi proměněnými mečboly, jimiž druhou sadu ukončil stylově esem. Tonoucí se stébla chytá. Něco podobného česká týmová dvojka ukázala při třetím setu. Nabyl větší sebevědomí, čímž se začal i lépe a s lehkostí pohybovat po dvorci. Ovšem opět mu chyběla, jak se ukázalo i ve čtyřhře, přesnost v riternech. Skóre 5:2 pro Švýcara bylo důkazem. Nastala stejná situace jako ve druhé sadě. Wawrinka proměnil znova všechny tři mečboly a díky výsledku 6:4, 6:3 a 6:4 mohl s týmovou lavičkou a fanoušky oslavovat první vytěžený bod víkendového programu.

Henri Laaksonen v zápase proti Tomáši Berdychovi; foto: Paul Zimmer

Druhými muži, kteří proti sobě v pátečním programu nastoupili, byli Tomáš Berdych a až dvou stý sedmdesátý sedmý hráč na okruhu Henri Laaksonen. Zprvu Švýcar českého singlistu potrápil. Především ho dost rozběhal, což tak trochu hrálo Berdychovi do karet. Úvodní dějství druhé dvouhry skončilo rychle, příznivěji pro tenistu ze severní Moravy, který jej vyhrál za stavu 6:3. Ve druhé sadě potrápily Laaksonena rychlé voleje a nebylo jich málo. Záchytným bodem pro švýcarského tenistu, který se už tak potácel při Berdychových liftovaných riternech, byl pátý gem. Vůbec nevadilo, že i druhou sadu prohrál vyšším rozdílem 6:2, protože svou progresi promítl až ve třetím dějství. To nabídlo asi nejvyrovnanější hru, jakou mohli diváci v pátek vidět. Došlo se až do tiebreaku, jemuž velel Laaksonen, který zaskočil českého hráče snížením na 2:1. To, co Švýcarský tenista ukázal, bylo nicméně pryč. Čtvrtá a poslední sada byla cílovou čárou pro Tomáše Berdycha, který ji díky špatně odvrácenému míči Švýcara vyhrál a po setech 6:3, 6:2, 6:7 a 6:1 mohl slavit úspěch v hodnotě srovnání stavu po pátečních dvouhrách na 1:1.

Tomáš Berdych sděluje svému kolegovi ve čtyřhře strategii; foto: Paul Zimmer

Sobotní čtyřhra začala ani ne 12 hodin po pátečních úvodních dvouhrách, díky nimž měly oba týmy na kontě po jednom bodu. Kvůli absenci Radka Štěpánka musel nehrající kapitán Navrátil improvizovat, a tak k Tomáši Berdychovi postavil netradičně Lukáše Rosola. Na jejich spolupráci proti švýcarskému páru Wawrinka/Chiudinelli bylo vidět, že se tito dva tenisté teprve sehrávají. Docházelo i ke komickým situacím, když se oba hráči na síti snažili najednou trefit míček. S úvodní sadou si ovšem české duo poradilo hravě. Při vlastním podání proměnili mečbol a vedli 1:0 na sety. Druhé dějství, to však bylo utrápené. Berdychovi se nedařilo u sítě a Rosol dělal chyby v riternech. Soupeř využil chyb českého týmu a podařilo se mu vyhrát druhý set 7:5. Jenomže odplata přišla vzápětí. Klíčová byla sedmá hra, když za stavu 3:3 sebraly české barvy Švýcarům podání a vedli 4:3. Následovně pak vše dokonal Rosol, když esem zakončil třetí dějství v poměru 6:4. Předposlední sada byla překvapivě vyrovnaná na obou stranách, ovšem v tiebreaku soupeř Čechů ukázal, že to byl právě on, který měl více ze hry. Švýcaři doslova a do písmene rozebrali hru Berdycha s Rosolem a srovnali na 2:2. Pokud si někdo z přítomných diváků myslel, že ho čeká ještě zhruba hodinka do rozuzlení zápasu, byl na omylu. Nikdo nevěděl, že v následujících minutách a hodinách se bude hrát nejdelší set v celé daviscupové historii. Jeden z prvních mečbolů měli Češi až za stavu 8:7, Švýcaři ho nicméně odvrátili.

7 hodin a 1 minutu, tak dlouho trvala tato čtyřhra; foto: Paul Zimmer

Pro české barvy následovala série dalších 11 možností ukončit zápas, avšak ani jedna z nich nedopadla. Ukázalo se, že až třináctka bude pro Berdycha s Rosolem šťastným číslem. Za stavu 23:22 se jim podařilo díky dvojchybě servírujícího Wawrinky po 7 hodinách a jedné minutě (statistiky uvádějí jako oficiální čas utkání 7:02) v konečném poměru 6:4, 7:5, 6:4, 6:7 a 24:22 ukončit maratónskou čtyřhru, ve které přepsali číselné údaje dosud nejdelšího daviscupového zápasu. Ve statistikách se sobotní debl zařadil mezi vůbec nejdelší čtyřhru v tenisové historii a po wimbledonském singlu z roku 2010, kdy se hrálo něco málo přes 11 hodin, na druhé místo rekordně dlouhých tenisových mačů.

Pro oba kapitány bylo těžké skousnout, že jejich svěřenci budou muset v neděli nastoupit krátce po poledni ke klíčové dvouhře. Na české straně ovšem vládl mírný vnitřní klid, jenž byl důsledkem prozatímního příznivého stavu 2:1. Proto můžeme také odhadovat, že Berdych, jakožto účastník předešlého zápasu a společně s Rosolem vítěz rekordně dlouhé čtyřhry, šel do zápasu v lepší formě a nebyla na něm příliš znát únava. Do singlu vstoupil lépe než jeho soupeř, jemuž se nedařilo riternovat a ve volejích měl také slabé chvilky. Česká jednička proto získala první set poměrem 6:3.

Tomáš Berdych získává rozhodující bod; foto: Paul Zimmer

Rodák z Valašského Meziříčí vyhrál i druhou sadu, když vzal v osmém gemu Wawrinkovi, který hrál povětšinou za základní čárou, servis. Následovně při vlastním podání prolomil český tenista dva mečboly a vyhrál druhé dějství poměrem 6:4.  Ačkoliv vše nasvědčovalo tomu, že má Berdych zápas jasně pod kontrolou, třetí set se mu vymknul z rukou. Najednou jako by Wawrinku osvítila nějaká magická síla, která mu dodala sílu a pohyb do nohou. Za neustálých dohadů s rozhodčím na umpiru se českému singlistovi nedařilo. Wawrinka ukázal, že přes nepovedené dvě sady bude bojovat, seč mu síly budou stačit, a českému tenistovi nedá rozhodující bod zadarmo. Proto utrhl tři po sobě jdoucí gemy a následně převedl tři mečboly ve vítězství třetí sady. Čtvrtý set došel až do tiebreaku. Za stavu 6:5 ve zkrácené hře se oba tenisté zahnali do levého koutu po jejich straně. Wawrinka byl ten, který udělal chybu, míček se otřel o bílou pásku na síti a šel ven z kurtu. Český tenista získal rozhodující bod, když dokázal nedělní dvouhru vyhrát v poměru 6:3, 6:4, 3:6 a 7:6. Tomáši Berdychovi a celému českému týmu spadl obrovský kámen ze srdce. Jejich cíl postoupit do čtvrtfinále přes ošemetné Švýcarsko byl naplněn.

Za již rozhodnutého stavu se do víkendové série zápasů zapojil i český junior, Jiří Veselý, jemuž dal kapitán Navrátil šanci nastoupit v posledním pátém zápasu, dvouhře proti Laaksonenovi. Přestože úvodní sada vypadala pro českého tenistu slibně, když Švýcarovi nadělil zabalený dárek i s mašličkou v podobě kanára, druhý a třetí set se naklonil ke straně tenisty ze země helvetského kříže, a tak velká česká tenisová naděje své premiérové vítězství v daviscupovém týmu oslavovat nemohla.

Oslavující kapitán Navrátil; foto: Paul Zimmer

České barvy budou ve své obhajobě pokračovat v Asii. V druhém kole, lépe řečeno ve čtvrtfinále, je čekají tenisté Kazachstánu, o jejichž postupu nad Rakušany bylo rozhodnuto už po dvou dnech. Společně se do čtvrtfinále s českým týmem podívají také hráči Itálie, Srbska, Spojených států amerických, Francie a Argentiny. První daviscupové kolo nabídlo také jedno obrovské překvapení. Vicemistři z loňského stého finále, tenisté Španělska, totiž budou hrát baráž. Za své vzal duel s Kanadou. Javorové listy zaskočili svého soupeře především vypilovanou hrou a svým sebevědomím. Rozhodnuto bylo stejně jako v českém případě po nedělní dvouhře.

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.