Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Kam na prázdniny? Vydejte se fotit letadla! /Druhá část./

minulém díle článku o putování za letadly jsme se dostali přes Berlín do Hamburku. Dnes se podíváme do hlavního města Holandska – Amsterdamu.

Přistávající B747 v Amsterdamu.

Amsterdamské letiště Schiphol je jednou z největších evropských leteckých křižovatek. Je domovem holandské národní společnosti KLM. Jeho typickým znakem je pět hlavních přistávacích drah a jedna pro malá letadla. Pro lepší orientaci má každá runway své vlastní jméno. Ta nejnovější, Polderbaan, byla postavena v roce 2003 a právě k ní se vydáme. Před jejím severním koncem vede cesta, a to je právě to místo, které si dovolím označit jako spotterův ráj. Letadla přistávají v intervalu půl minuty, a vy je můžete fotit přímo zespodu! Romantická procházka Amsterdamem je pak jen jakousi třešinkou na dortu.

Rolující obří Airbus A380 na letišti ve Frankfurtu.

Z Holandska se vydáme zpět do Německa, přesněji do Frankfurtu. Další důležitý dopravní uzel. Zde je pro spottera dostačující vyhlídková terasa, ze které je krásný výhled na paralelní dráhy. Zajímavá je také exkurze autobusem po odbavovacích plochách, kterou si můžete na letišti zakoupit. Měl jsem štěstí – zrovna přistával dvoupatrový Airbus A380 a mohl jsem jej během exkurze vidět v celé své kráse.

A na závěr našeho cestování za letadly jsem zařadil dvě technická muzea – ve Speyeru a v Sinsheimu.  Jejich raritami jsou letadla jako Concorde, Tupolev Tu-144 nebo Boeing 747. A upozorňuji, že se nejedná o modely 1:1. Jsou to opravdu kusy, které byly dříve v provozu! Můžete nahlédnout do kokpitů těchto letounů, u „Jumba“ (B747) je taky možné projít se po křídle. Zadní částnjeho  trupu je odkrytovaná, takže máte příležitost vidět i konstrukci letadla.

Přeji vám hezké prázdniny a pohotový prst na spoušti!

 

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.