Časopis studentů Wichterlova gymnázia

Výsledky předčasných voleb a můj názor

 

Znak České republiky, zdroj: commons.wikimedia.org, převedeno

Znak České republiky, zdroj: commons.wikimedia.org, převedeno

Jak jistě víte, v pátek a v sobotu se uskutečnily předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. V tomto článku bych Vás rád seznámil s výsledky a sdělil Vám svůj názor na věc.

Výsledky voleb

Volební účast letos činí 59,48 %, v našem kraji 55,48%, což je nejméně od roku 2002. Voličů v seznamu bylo 8 424 227 v celé ČR, z toho 1 004 533 v MSK. Platných hlasů bylo cca 99,2 %. Číselné statistiky s grafy viz. přiložená tabulka. Zdroj: ČSÚ – http://volby.cz/pls/ps2013/ps

Volby 2013

Komentář

Demokracie je ten nejhorší způsob vlády ve státě, ale nic lepšího neexistuje. To je asi

Vlajka České republiky, zdroj: commons.wikimedia.org

Vlajka České republiky, zdroj: commons.wikimedia.org

nejvýstižnější definice našeho státního zřízení. Když poslouchám zprávy, vždy slyším minimálně jednu informaci z politiky. Ve většině případů se poslanci, resp. strany neumí shodnout, někdo byl podplacen, někdo tam usnul a 70% účast poslance při hlasování je vysoký nadprůměr. Však to znáte. Ale když se nad tím někdy zamyslím, neubráním se myšlenkám říkajícím: “Proč je jich tam tolik?” nebo “Proč mají tolik benefitů, když jim to plat stejně pokryje?”. Po delších úvahách jsem došel k závěru, že by stačil jeden poslanec za zvolenou stranu a senát není třeba, budou-li zákony schvalovány podle nejlepšího vědomí a svědomí. Ano, například nyní by tam bylo 7 lidí, což není mnoho, ale na co platit 200 poslanců a 81 senátorů, když všichni z jedné strany hlasují stejně a senát toho moc nezmění. Pokud by strana A získala ve volbách 40%, strana B 25%, strana C 15%, strana D 10% a strany E a F po 5%, tak by v celém parlamentu sedělo 6 lidí. Mezi tyto osoby by se rozdělilo 200 hlasů podle úspěšnosti ve volbách, takže např. zástupce A by měl 80 hlasů a zástupce F 10 hlasů. Hlasování by bylo skončilo stejně jako kdyby tam bylo 200 lidí. Stát by takto ušetřil spoustu peněz, avšak tento nápad je naprosto nereálný.

Karel IV., zdroj: commons.wikimedia.org

Karel IV., zdroj: commons.wikimedia.org

Pohlédněme do minulosti a do světa. Kdybych měl srovnat různé formy vlády ve světě a mohl přemýšlet jakkoli dlouze, došel bych k závěru, že jakákoliv forma vlády může být dobrá, budou-li vládnout dobří lidé. Jako náramně výstižný příklad uvedu monarchii. Kdo by neznal Karla IV., za jehož vlády Země koruny České jen vzkvétaly. A na opačném pólu máme “prohnilou” Habsburskou monarchii, kterou leckterý vlastenec moc neměl rád. Nebo vzpomeňme na nedávnou minulost, komunisty. Ano, každý měl práci, ale oživíme-li příběh Milady Horákové, hned jsme zase v realitě s

Klement Gottwald, zdroj: commons.wikimedia.org

Klement Gottwald, zdroj: commons.wikimedia.org

vědomím, že vláda jedné strany taky není nic “echt”. Anarchii si každý z nás dokáže představit. Jediný “způsob vlády”, o kterém se dá říct, že je suverénně nejhorší ze všech.

Můj názor na letošní volby? Mohlo to být lepší, mohlo to být horší. Novým stranám se celkem dařilo, otázkou je, zda jsou skutečně tak skvělé, revoluční apod. Jestli zde budou chtít žít i naše děti, to se uvidí tak za 20 let, v té době už asi budou v parlamentu jiní lidé. K Rusku, Severní Korei nebo Japonsku se asi nepřipojíme. Pro někoho bohužel, pro někoho bohudík. Knížectví bude nejdřív za 4 roky, kdy skončí zemanství. Některé strany měly už tolik skandálů s korupcí, že mohou být rády, že stále existují. Pan prezident nemusí být smutný, vždyť za prohru některých stran přece vůbec nemůže. Práva na přístup k informacím a internetu se asi nedočkám. Škoda, levnější a rychlejší připojení není k zahození. Stejně by mi bylo na nic, když nemám právo na elektřinu. Uzavření dolů a Temelína se taktéž nekoná.

Tímto článkem bych chtěl poděkovat všem, kdo šli k volbám a volili zodpovědně, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a poučeni z minulosti. Svou volbou dáváte najevo, že Vám záleží na budoucnosti České republiky. Prosím, neberte tento článek jako útok na osoby či strany. Děkuji.

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.