menu

Veršujeme jako o život

Wichterlovo gymnázium vyhlašuje 10. ročník internetové literární soutěže o nejlepší limerick s názvem Veršujeme jako o život.

Soutěž proíhá ve dvou věkových kategoriích. 1. kategorie je určena žákům 2. stupně ZŠ a nižšímu stupni víceletých gymnázií, 2. kategorie se mohou účastnit žáci středních škol.

Téma jedenáctého ročníku naší soutěže zní: Cestování. Své „veršované nesmysly“ můžete zasílat do 31. března 2020 na e-mailovou adresu limerick@wigym.cz.

Prosíme Vás, abyste je zapisovali do připravené šablony, kterou si můžete stáhnout zde /typ souboru: *.docx|56kb/.

Limerick je krátký pětiveršový útvar (aabba), který proslavil anglický básník Edward Lear. Nejde o báseň vážnou, námět je naopak založen na vtipu, grotesce, nadsázce a nesmyslu.

Novinkou tohoto ročníku bude nejenom tvorba limericků, ale také možnost vytvoření „haiku“. Haiku je žánrem lyriky s přírodní tematikou. Je tvořeno zvukomalebným trojverším s počty slabik 5 – 7 – 5. Jedná se o nejznámější žánr japonské poezie, jeho tvůrcem je básník Macuo Bašó. V české poezii tvoří básně ve formě haiku např. Marie Dolistová, Roman Szpuk a Rostislav Valušek.

Soutěž má vlastní webové stránky, na nichž si můžete přečíst všechny limeriky od stovek (!) soutěžících!

9. ročník celorepublikové limerikové soutěže za námi

Dne 3. dubna 2018 proběhlo v literární učebně Wichterlova gymnázia slavnostní vyhlášení již 9. ročníku celorepublikové limerikové soutěže na téma Máme rádi oslavy za účasti předsedkyně poroty, pedagogů a soutěžících. Letošního ročníku se zúčastnilo 200 soutěžících z českých základních, středních škol a gymnázií.

Číst dále

Básníci doveršovali

6. 4. 2016 už tradičně v pravé poledne se přítomní v literární učebně Wichterlova gymnázia dověděli, kdo jsou autoři nejlepších limericků na téma Láska kvete v každém věku. Letošní ročník netradičně...

Číst dále

Láska dokvetla a sklidí plody

Oznamujeme všem soutěžícím, že limericková soutěž zná své vítěze. Chcete-li vědět, kdo to je, zveme vás 6. dubna v pravé poledne do literární učebny pořádající školy, kde budou jména oceněných odtajněna. Ceny předá...

Číst dále

Veršujeme jako o život

Upozorňujeme všechny účastníky i potenciální zájemce o účast v soutěži Veršujeme jako o život, že uzávěrka letošního ročníku se posouvá na 10. únor. Důvodem je nefunkční mailová adresa sokoltuma@centrum.cz. Své...

Číst dále

Láska kvete v každém věku

Tak takto zní téma příštího ročníku soutěže o nejlepší limerick České republiky vytvořený žáky a studenty středních škol. Toto téma si totiž přítomní odhlasovali hned poté, co byli odměněni nejlepší z nich. Téma ročníku...

Číst dále