menu

Úspěch v Aréně

Je středa 2. prosince před devátou hodinou ranní a na jevišti Komorní scény Aréna se scházejí nejlepší recitátoři ostravských gymnázií, aby tento divadelní prostor vyplnili slovy svých oblíbených autorů. Začíná XXII. ročník soutěže s názvem Aréna plná krásných slov, jejímž hlavním organizátorem a průvodcem celým dopolednem je básník a pedagog Lukáš Bárta. Soutěžní klání probíhá ve dvou kategoriích – poezie a próza. Pomyslného předsednictví poroty se ujímá herec a nositel ceny Alfréda Radoka či ceny Thálie Michal Čapka, který se přítomným hned v úvodu přiznává k tomu, že sám se zúčastnil již prvního ročníku soutěže, a to jako recitátor.

Celé dopoledne probíhá v příjemné atmosféře. Ve světle divadelních reflektorů se střídají zástupci jednotlivých škol. Prostorem se nesou slova básníků i prozaiků. Posluchači jsou dojati nebo naopak pobaveni. Zdá se zkrátka, jako by cílem setkání bylo na chvíli zapomenout na hektický svět kolem a zpříjemnit si adventní čas. Každá soutěž však má končit vyhlášením výsledků a předáním cen vítězům. Uvolněnou náladu střídá chvíle napětí, po které přichází radostné uvolnění.

Každé z gymnázií mohlo nominovat maximálně dva soutěžící v obou kategoriích. Naši čtyři studenti se rozhodně v náročné konkurenci neztratili a odnesli si celkem tři z šesti udělených cen. V kategorii próza se na třetím místě umístila Hedvika Stachovcová se Švandrlíkovou povídkou Uškrcená laborantka. Třetí místo v poezii obsadil s básní Anabell-Lee od E. A. Poea Libor Blahut a vavřín vítězství si za Ortenovu Sedmou elegii odnesla Katka Grünspanová. Pomyslná opona padá, soutěžící se rozcházejí a naše poděkování a gratulace patří všem třem oceněným.

-ps-