menu

Mezi dějepravci

Mezi dějepravci

Jako již tradičně se i letos na Wigymu uskutečnila olympiáda pro milovníky starých časů. Nejednalo se však o antické olympijské retro, kde by nazí závodníci poměřovali své nohy i paže v bězích vrzích či zápasech, ale o klání ponejvíce intelektuální. Dorazila totiž olympiáda dějepisná, letos rozšířená o kategorii II., díky čemuž se mohli zúčastnit i zájemci z vyššího gymnázia. Letošní téma znělo „Dlouhé století se loučí (1880-1920)“.

Příslušní koordinátoři tuto novinu rozhlásili do všech koutů naší historicky chráněné budovy a pomalu začínali proudit první zájemci. V kategorii I., která v sobě zahrnovala studenty a studentky nižšího gymnázia, se nakonec přihlásilo 30 soutěžících, v kategorii II 17. Všem se dostalo i odkazu na propozice s doporučenou literaturou.

Na co se mohli studenti těšit? Na milostné aféry korunního prince Rudolfa či snad na pilník v osrdí císařovny Sisi? Na hrůzy bojišť první světové války, nebo na slavné scény z příjezdu prezidenta Masaryka do samostatného Československa? Na Františka Sauera nebo Leopolda Lojku? To v tuto chvíli nikdo nevěděl. Teď už jsme ovšem moudřejší, a i vy se můžete podívat na zadání, se kterým se bylo letošním soutěžícím popasovat.

Vše vypuklo ve středu 20. 11. 2019, kdy za olympioniky s dunivou definitivou zapadly dveře páru učeben. Na souboj se zadáním měli vyhrazeno 90 minut, ale většina soutěžících se hotovila k odchodu daleko dříve a zhruba po hodině je chodbové vomitórium pohltilo do posledního.

Teď měly dveře zapadnout za vyučujícími, kterým bylo ve svých kabinetech za prskání loučí rozhodnout o dalším osudu jim svěřených jedinců. Po chvilkách kašle, rudých očích a spánkové deprivaci vám nyní můžeme slavnostně oznámit výsledky:

V kategorii I. se na postupových místech umístili David Havrlant (IV.B), Tobiáš Tichý (IV.A) a Dominik Ritz (IV.B).

V kategorii II budou Wichterlovo gymnázium dále reprezentovat Matyáš Hrbáč (V.B) a Ondřej Vavro (VII.A), kteří se podělili o 1. místo.  Dvojici wigymáckých veteránů doplní benjamínek Antonín Hummel (1.D), jenž obsadil 3. místo.

Postupujícím gratulujeme, účastníkům děkujeme a budeme se těšit na okresní kolo, které se uskuteční někdy mezi 13. – 16. lednem 2020.

 

ŠK I. kat. zadání 2019-20

ŠK I. kat. řešení 2019-20

ŠK II.kat. zadání 2019-20

ŠK II.kat. řešení 2019-20