Ekotým se věnuje i podpoře biodiverzity
Po dlouhé koronavirové přestávce jsme my, studenti, opět zasedli do školních lavic. Za tu dobu ovšem Wigym nezahálel a na školním pozemku přibylo několik nových vychytávek, které zpestřují přírodní prostředí školního pozemku. Pojďme se tedy podívat, co pro biodiverzitu za poslední dva roky náš Ekotým udělal.
První relativně nový přírůstek je školní zahrádka. Na levé straně každým jarem kvetou cibuloviny (narcis, krokus), na pravé zase pěstujeme bylinky a jiné květiny, jako například tymián, magi, pažitku, ale i jahodník či okrasné květiny. Školní zahrádka krásně zpříjemňuje a zpestřuje prostředí a přináší potravu včelám, čmelákům, motýlům a jinému hmyzu.
Před domečkem se nachází barel na dešťovou vodu. Nasbíranou vodou pravidelně zaléváme květiny na již zmíněné zahrádce.
Na nedaleké borovici před hlavní školní budovou se nachází ptačí budka pro sýkory, která je těmito ptáky využívána k hnízdění. Pod keřem vedle borovice jsme již třetím rokem nashromáždili listí a do hromady vložili budku pro ježky, kde můžou tito tvorové v klidu zimovat. Neodvážení listí je domluveno s technickými službami obvodu Ostrava-Poruba.
Na školním hřišti je nově instalována budka pro rehka a hmyzí domek. Jestli divokou faunu zaujmou, to uvidíme nejdříve na jaře 2022. Hmyz je totiž v zimním období schovaný a rehek domácí zimuje v jižních krajích. Zato sýkory jsou zde celoročně a pro ně máme nově nainstalované krmítko, kde jim dáváme slunečnice a lojové koule.
Rozvíjení biodiverzity je jedna z oblastí projektu Ekoškola, na které pracujeme. Ekotým chce přispět k tomu, aby školní prostředí bylo přívětivé nejen pro žáky a učitele, ale i pro pár druhů zvířat.
Za školní Ekotým napsal předseda Václav David, 7.A