Staň se diplomatem!
Staň se diplomatem! Tak zněla letošní výzva projektu určeného žákům 8. a 9. tříd. Do Moravskoslezského kraje jej poprvé přijel představit přípravný tým Pražského studentského summitu, který má zkušenosti v oboru vzdělávání mladých lidí o mezinárodním dění. Krajský úřad Moravskoslezského kraje se tak stal v úterý 4. října místem, kde si 45 žáků z celého kraje mohlo vyzkoušet jak snadné či obtížné je, vžít se na jeden den do role zástupců světových mocností a společně zasedli ve vrcholném mezinárodním orgánu – Radě bezpečnosti OSN. Za Wichterlovo gymnázium se do diplomatických kruhů probojovaly žačky 3.A Hana Pasková, Nela Oškerová, Anna Smúdalová a ze 4.A Melánie Drexlerová a Lucie Hrubá.
Regionální simulace byla rozdělena na dvě části. V dopolední části byly žákům interaktivní formou poskytnuty základní informace o výzvách, se kterými se mezinárodní společenství potýká, byla představena Organizace spojených národů a její nejdůležitější orgány. Naučili se správně vystupovat, vzít si slovo či reagovat na proslov jiného diplomata. V odpolední části se pak žáci sami vžili do role diplomatů jednajících v Radě bezpečnosti OSN. Na základě informací z dopoledních přednášek a stanovisek jednotlivých států či materiálů, které měli k dispozici pro svou domácí přípravu se ve třech skupinách snažili o aktivní vyřešení konkrétního mezinárodního konfliktu (Ukrajinské krize) diplomatickým vyjednáváním.
Být diplomatem není lehké. Mít výborné rétorické, vyjednávací i jiné komunikační dovednosti, být schopný samostatně uvažovat, veřejně vystupovat, rychle reagovat, věcně argumentovat, být odborně připravený… to je jen zlomek schopností, které každý diplomat musí mít. I my jsme měli možnost zažít alespoň na jeden den, jaké to je vyjednávat s představiteli světových mocností. A o tom, že to jde i v tak mladém věku, nás mimo jiné přesvědčila Hana Pasková z 3.A, které byl Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) udělen certifikát za nejlepšího účastníka regionální simulace Rady bezpečnosti OSN.