menu

Česká lingvistická olympiáda

Česká lingvistická olympiáda

19. 11. se v učebnách českého jazyka a dějepisu sešly téměř čtyři desítky těch, kteří chtěli přijít na kloub tomu, jak se v jazycích washo a nangarrayi tvoří množné číslo, rozluštit písmo užívané mluvčími jazyka mwangwego či odhadnout významy kazašských slov a přeložit oběma směry několik vět – z češtiny do baskičtiny a naopak.

V České lingvistické olympiádě sice mohou mít výhodu ti, kteří některý z uvedených jazyků ovládají, ale upřímně, kolik takových je? Bez pomoci překladače či jakéhokoli slovníku tedy zbyla všem jedna a tatáž pomůcka – vlastní hlava a její schopnost kombinovat, hledat souvislosti, podobnosti či odlišnosti, odvodit pravidlo z několika málo indicií. A jak si tedy 35 hlav z Wigymu vedlo? To se dozvíte z dokumentu uvedeného níže. Zjistíte nejen, jak si vedli ti nejlepší, ale i to, kdo v jednotlivých úkolech dosáhl nejlepšího skóre či kolika bodů by dosáhl průměrný student Wigymu.

Výsledková listina

První místo je automaticky postupové a vítěz, Oskar Martiňák ze 6. A, nás bude reprezentovat v krajském kole. Ostatní postupující budou známi až po vyhodnocení celkového počtu bodů všech účastníků všech školních kol.