Archiv příspěvků 2011 – 2022

“Ne já, to vy všichni jste básníci.”

Jakub Chrobák

Jakub Chrobák /Foto: Café Klášter Napajedla/

František Halas kdysi prohlásil: “Ne já, to vy všichni jste básníci.” a měl vlastně pravdu. Kdo je to básník?

V pondělí 12. 11. se na našem gymnáziu konalo školní kolo recitační soutěže, které se konalo v rámci Dne poezie 2018. Mimo vynikající výkony recitátorů z řad studentů nižšího i vyššího gymnázia, se na soutěži objevil také významný současný básník a univerzitní profesor Slezské univerzity v Opavě – Jakub Chrobák, který si přišel se studenty popovídat o poezii a z vlastní zkušenosti můžu říct, že opravdové milovníky poezie přednáška dozajista obohatila. Mluvil totiž o spoustě zajímavých témat.

Dnešní společnost těží hodně z materiálních hodnot. Fungujeme v módu stihnout co nejvíce věcí za co nejkratší čas, ale proč? Poezie dělá přesný opak. Jak by řekl pan Chrobák: “Poezie je elegantní ztrácení času.” Možná to někteří znáte – když se ponoříte do psaní básně, nebo do čtení textu někoho jiného, ztrácíte pojem o čase. V psychologii se tento stav označuje termínem “flow zážitek”.

Báseň je vlastně věšák. Ale ne takový ten vachrlatý, na který když pověsíte čtyři kabáty, tak už se bortí k zemi, ale poctivě udělaný věšák, ke kterému můžete přijít a odložit si u něj svá trápení, své radosti a starosti, své smutky i bolesti a pochlubit se se světlými okamžiky vašeho života.

Občas je dobré se ptát, proč jsme na světě a jaká je vlastně hodnota lidského bytí.

A na závěr bych rád dodal jedno své dvojverší:

“Jsem rád, že na světě ještě někdo žije,

kdo ptá se, co je to vlastně poezie?”

 

Tagged as:

Přidejte svůj komentář

Please note: comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.